Nemecko bude pokračovať v kontrolách na hraniciach s Českom, Poľskom a Švajčiarskom aj po nedeli, keď vyprší platnosť ich posledného predĺženia. Nemecké ministerstvo vnútra dnes ČTK oznámilo, že sa rozhodlo kontroly predĺžiť do 15. marca.
Ministerka Nancy Faeserová už však avizovala, že kvôli boju s nelegálnou migráciou budú kontroly na hraniciach pokračovať aj po tomto dátume.
Schenghenský priestor
Nemecko, ktoré je súčasťou schengenského priestoru, kontroluje od septembra 2015 hranicu s Rakúskom, v októbri minulého roka začalo kontroly tiež na českej, poľskej a švajčiarskej hranici a od polovice tohto septembra kontroluje celú svoju pozemnú hranicu.
Už na začiatku októbra kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že kontroly na hraniciach budú pokračovať tak dlho, ako to len bude možné. "A to bude veľmi dlho," dodal.
Kontroly na českej hranici boli predĺžené už niekoľkokrát. Túto nedeľu mala vypršať aktuálna lehota ich platnosti. "Existujúce kontroly na vnútorných pozemných hraniciach s Poľskom, Českom a Švajčiarskom - teraz do 15. decembra 2024 vrátane - budú aj po vypršaní lehoty pokračovať, a to až do 15. marca," informoval hovorca ministerstva vnútra. Podľa neho Európska komisia príslušnú notifikáciu dostala už začiatkom septembra.
Hovorca tiež pripomenul, že ministerka vnútra Faeserová na stretnutí s ministrami vnútra jednotlivých spolkových krajín tento týždeň uviedla, že chce pokračovať v hraničných kontrolách aj po marci 2025.
Posilnená ochrana
Kontroly sú podľa nej potrebné, kým nebude výrazne posilnená ochrana vonkajších hraníc Európskej únie. Poznamenala tiež, že obnovenie kontrol sa ukázalo byť úspešné, keďže počet azylových žiadostí sa počas roka znížil o 40 percent. A povedala, že priamo na hraniciach polícia odmietla pustiť do krajiny 37-tisíc osôb a zadržala 1600 pašerákov ľudí.
V polovici októbra nemecké ministerstvo vnútra ČTK oznámilo, že za rok kontrol na hraniciach s Českom nemecká polícia zaznamenala 9400 prípadov nelegálneho vstupu do krajiny a zadržala 225 prevádzačov.
Podľa pravidiel schengenského priestoru by pohraničníci na vnútorných hraniciach cestujúci vôbec nemali kontrolovať. Okrem Nemecka ale niektoré svoje hranice teraz strážia aj iné členské štáty, odôvodňujú to napríklad snahou obmedziť nelegálnu migráciu či hrozbou islamistického terorizmu.
Podľa Európskej komisie v súčasnosti dočasné hraničné kontroly vo vnútri schengenského priestoru vykonávajú Francúzsko, Švédsko, Nemecko, Dánsko, Nórsko, Rakúsko, Taliansko a Slovinsko, v pondelok sa na najmenej pol roka pridalo aj Holandsko. Celkovo teda svoje hranice stráži deväť z 29 schengenských krajín.