Izraelský minister obrany Jisrael Kac v piatok nariadil armáde, aby sa pripravila zotrvať na vrchu Hermon aj počas nadchádzajúcej zimy. Informovala o tom dnes agentúra Reuters, ktorá oblasť označila za strategické miesto, odkiaľ je možné dohliadnuť až k Damasku.
Podľa Reuters ide o ďalší zo signálov, že izraelská vojenská prítomnosť na sýrskom území bude mať dlhšie trvanie, hoci ju Izrael označuje za dočasnú.
Nachádza sa už mimo doteraz Izraelom okupovaného územia na Golanských výšinách a má vysokú strategickú hodnotu. Izrael Hermon obsadil v nedeľu, krátko po páde režimu prezidenta Bašára Asada. Informujú agentúry Reuters a AFP.
"Vzhľadom na situáciu v Sýrii je z bezpečnostného hľadiska mimoriadne dôležité zachovať našu prítomnosť na vrchole hory Hermon a je potrebné urobiť všetko pre to, aby sme zabezpečili pripravenosť (armády) na mieste a umožnili vojakom zotrvať tam aj napriek náročným poveternostným podmienkam," uviedol v piatok hovorca ministra obrany.
V Sýrii sa počas minulého víkendu po 11-dňovej ofenzíve povstalcov vedených islamistickým zoskupením Haját Tahrír aš-Šám (HTS) zrútil režim prezidenta Bašára Asada, Izrael však pozerá na nových vládcov Sýrie aj vzhľadom k niekdajším väzbám HTS na teroristickú sieť al-Kájda s krajnou nedôverou.
Obsadili najvyšší vrchol
Izraelská armáda horu obsadila počas chaosu po páde sýrskeho režimu a kontroluje miestne vojenské stanovište zriadené sýrskou armádou. Portál Middle East Eye pripomína, že Hermon (2814 m. n m.) na libanonsko-sýrskej hranici je najvyšším vrcholom Sýrie a leží približne 40 kilometrov od Damasku.
Izraelský minister obrany Jisrael Kac tiež povedal, že vzhľadom na zimné obdobie je nutná mimoriadna príprava izraelských vojakov na dlhší pobyt v nepriaznivých podmienkach.
Nariadenie ministra obrany naznačuje, že izraelskí vojaci, ktorí len niekoľko hodín po páde Asadovho režimu vstúpili do demilitarizovanej nárazníkovej zóny vytvorenej roku 1974 na území Sýrie a na "niekoľko ďalších miest v jej blízkosti", ako pripustil tento týždeň hovorca armády, v oblasti nejaký čas zostanú.
Izrael označil svoj postup za "obmedzené a dočasné" opatrenia na zabezpečenie svojich hraníc, nie je však jasné, kedy vyhodnotí situáciu v Sýrii za dostatočne stabilnú, aby mohol svoje jednotky stiahnuť späť, poznamenal Reuters.
Vrch Hermon má pre Izrael podobne ako zvyšok Golanských výšin vysokú strategickú hodnotu, pretože hlavné mesto Sýrie je odtiaľ v pohodlnom dosahu delostreleckej paľby.
Izraelské jednotky tiež môžu odtiaľ pozorovať aktivity v libanonskom údolí Bikáa, ktoré je obývané najmä šiitmi a je považované za baštu hnutia Hizballáh.
Hermon doteraz tienil pozorovanie izraelských radarových systémov na sýrskom území. Túto prírodnú bariéru častokrát využívali iránske drony, aby nepozorovane vstúpili na územie Izraela.
Lepšie monitorovanie oblasti
Ak Izrael umiestni na vrchole radarové systémy, umožní mu to monitorovať oveľa väčšiu oblasť ako doteraz. Hora tiež poskytuje izraelským špeciálnym a spravodajským jednotkám predsunuté stanovisko pre aktivity v Sýrii.
Premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok uviedol, že pád Asadovej vlády vytvoril "na izraelskej hranici a v nárazníkovej zóne vákuum", a opäť zdôraznil, že prítomnosť izraelských vojakov v oblasti je iba dočasná.
Dodal však, že tu zostanú, kým nebude na mieste účinná sila, ktorá dokáže presadzovať dohodu o odpútaní síl, ktorú Izrael a Sýria podpísali po jomkipurskej vojne z roku 1973.
V nárazníkovom pásme pôsobí od roku 1974 medzinárodná pozorovateľská misia OSN (UNDOF) a mnoho krajín, vrátane Francúzska či Spojených arabských emirátov, jeho terajšie obsadenie izraelskou armádou odsúdilo s tým, že ide o porušenie spomínanej dohody zo strany Izraela. Spojené štáty naopak Izrael podporili s tým, že ide o nevyhnutný postup na jeho sebaobranu.
Izrael ničí bývalý režim
Izrael okupuje zhruba dve tretiny územia Golanských výšin od šesťdňovej vojny v roku 1967. V roku 1981 schválil zákon o Golanských výšinách, ktorým toto územie anektoval. Tento krok medzinárodné spoločenstvo s výnimkou USA neuznalo.
Väčšina z asi 22-tisíc miestnych arabských Drúzov si tiež naďalej ponechala sýrske občianstvo, hoci si mohli zvoliť aj izraelské.
Popri obsadení nárazníkovej zóny pechotou izraelské letectvo v prvých dňoch po Asadovom páde uskutočnilo stovky vzdušných úderov na arzenál sýrskej armády, vrátane vojenských lodí, lietadiel, vrtuľníkov, skladov zbraní či výskumných zariadení.
Izrael následne uviedol, že zničil až 80 percent vojenských kapacít bývalého režimu, a to preto, aby po jeho zrútení nepadli do rúk prípadných nepriateľov židovského štátu.