Gruzínsky parlament schválil zákon zakazujúci pri protestoch používať zábavnú pyrotechniku či lasery a zahaľovať tváre demonštrantov. Napísala to dnes agentúra Reuters, podľa ktorej bude previnilcom hroziť pokuta 2000 lari (približne 677 eur).
Gruzínsko vyše dva týždne otriasajú protivládne protesty, proti ktorým polícia zasahuje vodnými delami a slzným plynom, a naopak niektorí demonštranti používajú lasery a zábavnú pyrotechniku.
Prístupové rokovania s Úniu
Tisíce ľudí začali denne demonštrovať po tom, ako sa vláda rozhodla pozastaviť do roku 2028 prístupové rokovania s Európskou úniou.
Poslanci teraz tiež schválili zvýšenie pokút za poničenie budov alebo blokovanie dopravy. Za organizovanie zátarasov hrozí pokuta až 15-tisíc lari (približne 5000 eur), napísal Reuters.
Agentúra AFP pred časom upozornila, že väčšina demonštrantov je mierumilovná, ale časť protestujúcich pri demonštráciách odpaľuje zábavnú pyrotechniku proti poriadkovým silám alebo ich oslepuje farebnými lasermi. Rad demonštrantov nosí plynové masky alebo improvizované pokrývky tváre, aby ich nešlo identifikovať, píše Reuters.
Polícia od začiatku protestov zadržala vyše 460 ľudí, z ktorých viac ako tri stovky podrobili mučeniu či zlému zaobchádzaniu, osem desiatok kvôli zraneniam muselo byť hospitalizovaných, uviedli už skôr podľa portálu Civil.ge mimovládne organizácie.
Represie vyvolali v bývalej sovietskej republike pobúrenie a odsúdili ich Spojené štáty či Európska únia. Skupiny na ochranu ľudských práv podľa Reuters tiež upozornili na útoky maskovaných mužov v čiernom na opozičných politikov, aktivistov a niektorých novinárov.
Zranení policajti
Premiér Irakli Kobachidze reakciu polície obhajuje a ministerstvo vnútra uvádza, že zranených bolo v súvislosti s protestmi viac ako 150 policajtov. Reuters informuje o desiatkach zranených vrátane členov bezpečnostných zložiek.
Viac ako tri desiatky demonštrantov čelia obvineniam z trestných činov, za ktoré hrozia dlhé tresty vo väzení. Za mrežami sa ocitli aj dvaja prozápadní opoziční lídri, Aleko Elisašvili a Nika Gvaramia, ktorého polícia podľa gruzínskych médií zbila do bezvedomia.
Gruzínsko zažíva vážnu krízu po októbrových parlamentných voľbách, keď úrady za víťaza vyhlásili vládnucu stranu Gruzínsky sen, ale odporcovia vlády na čele s prozápadnou prezidentkou Salome Zurabišviliovou odmietli volebné výsledky ako sfalšované. Prozápadná opozičná koalícia odmietla prijať mandáty v novom parlamente a bojkotujú tiež nadchádzajúcu sobotňajšiu voľbu nového prezidenta.
Toho bude na základe zmien presadených Gruzínskym snom v roku 2017 voliť parlament spoločne s regionálnymi činiteľmi a nie samotní Gruzínci. Kandidátom vládnej strany a očakávaným víťazom je bývalý profesionálny futbalista a kritik Západu Michail Kavelašvili.
Opozičné strany podľa Civil.ge vyhlásili, že jedinou legitímnou inštitúciou v Gruzínsku je teraz prezidentka; parlament označili za nelegitímny, nemá teda podľa nich právo vyberať novú hlavu štátu. Zurabišviliová už skôr uviedla, že neodstúpi, kým nebudú nové parlamentné voľby.