Žena sediaca pri jazere FOTO: PixabayFOTO: Pixabay
StoryEditor

O ľudských právach v menej rozvinutých krajinách rozhodujú tí, ktorí ich nežijú

Výskum o ľudských právach v podnikaní je často formovaný pohľadmi Globálneho Severu. Pracovníci z komunít globálneho Juhu sú napriek svojim skúsenostiam v úzadí.

Keby predajca čaju alebo pouličný predavač v Bombaji vypracoval Usmernenia OSN pre podnikanie a ľudské práva (UNGPs), mohli by vyzerať úplne inak. Možno by zahŕňali spravodlivé obchodné praktiky so špecifickým zameraním na rodinné podniky a malých producentov.

Osoba, ktorá drží pero, má významnú moc nad tým, ako je niečo formulované, čo je zahrnuté a čo nie. To isté platí pre spôsob, akým sa skúma rešpektovanie ľudských práv v podnikaní.

Potreba zmeny v prístupe k výskumu

Hoci sa veľa výskumov zameriava na problémy komunít a pracovníkov z dodávateľských reťazcov v krajinách globálneho Juhu, veľmi málo z nich sú výskumníci, ktorí pracujú v týchto krajinách. Ak to s podporou rešpektovania ľudských práv zo strany podnikov myslíme vážne, toto sa musí zmeniť.

V súčasnosti je náš pohľad na podnikanie a ľudské práva často formovaný otázkami, ktoré sú dôležité pre krajiny globálneho Severu a ich priority. Často hovoríme o „nadnárodných spoločnostiach a ich dodávateľských reťazcoch“, čo môže obmedzovať diskusiu na hierarchický pohľad zhora nadol.

Hoci viac ako polovica svetovej pracovnej sily pracuje v neformálnom sektore, výskum noriem sa zriedkakedy zakladá na skutočných skúsenostiach týchto pracovníkov. V spomínanej čajovni sa nenachádza predstavenstvo a rámec ESG na vykazovanie (usmernenia pre informácie o environmentálnom, sociálnom a správnom výkone) nie je pre takýto podnik relevantný.

Silnejší spoločne

„Horizontálna“ spolupráca medzi výskumníkmi z globálneho Severu a globálneho Juhu môže priniesť bohaté výsledky. Príkladom je Katolícka univerzita v Čile, ktorá nedávno hodnotila skupinu verejne obchodovaných čilských spoločností na základe ukazovateľov UNGP, ktoré boli vytvorené World Benchmarking Alliance.

Univerzita posudzovala spoločnosti na základe dôkazov napísaných v ich rodnom jazyku. Takto dosiahli presnejší obraz o tom, ako firmy komunikujú o ľudských právach so svojimi zamestnancami, komunitami a tvorcami politík. Desať z 29 spoločností zlepšilo svoje skóre hodnotenia o najmenej desať percentuálnych bodov a tri spoločnosti o takmer 30 bodov.

Takáto spolupráca podporuje vzájomné učenie a posilňuje schopnosti využitím miestnych výskumníkov, ktorí majú hlboké znalosti o najzávažnejších rizikách v oblasti ľudských práv.

Aby sme riešili mocenskú nerovnováhu v dodávateľských reťazcoch, musíme sa zaoberať aj mocenskou nerovnováhou v akademickej oblasti. Je čas, aby výskum viedli ľudia s priamymi skúsenosťami z globálneho Juhu, namiesto toho, aby boli len pasívnymi subjektmi. Týmto spôsobom môžu ovplyvniť legislatívu o ľudských právach, ktorá sa nakoniec dotkne firiem.

Vlády globálneho Severu a akademické inštitúcie môžu pomôcť prerozdeliť vplyv financovaním a spoluprácou s výskumníkmi z globálneho Juhu na projektoch, ktoré sú dôležité pre miestnych ľudí. Mali by tiež zlepšiť prístup k zdrojom, ako sú knihy, odborné časopisy a konferencie, a poskytovať financovanie a podporu pre ďalšiu generáciu vedcov z globálneho Juhu.

Tento prístup možno neprivedie k tomu, že predajca čaju alebo pouličný predavač z Bombaja napíše ďalšiu edíciu UNGPs, ale môže nás priblížiť k tomu, aby boli ich práva – a práva ľudí v ich komunite – lepšie rešpektované podnikmi a spoločnosťou.

Autori: Surya Deva, spravodajca Organizácie spojených národov (OSN) pre právo na rozvoj a Talya Swissa z World Benchmarking Alliance

Článok bol preložený z portálu Context.news. Editovaný preklad vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.
image

HN Globálne Logo FOTO: Hn Globálne

FOTO: Hn Globálne
01 - Modified: 2024-12-14 09:02:55 - Feat.: - Title: Znečistenie ovzdušia v Afrike ohrozuje milióny ľudí 02 - Modified: 2024-12-14 08:52:45 - Feat.: - Title: Ekocída ako zločin: Tichomorské štáty žiadajú zmenu právneho systému 03 - Modified: 2024-12-13 17:30:00 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Fico zaháňa domácu polykrízu cestovaním 04 - Modified: 2024-12-12 18:11:50 - Feat.: - Title: Obmedzia ľudské práva a zdravotnú starostlivosť to môže zhoršiť, reaguje Amnesty na nútenú prácu lekárov 05 - Modified: 2024-12-08 06:40:00 - Feat.: - Title: Indonézia v plnení klimatických cieľov zaostáva, v energetike stále dominuje uhlie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. december 2024 08:02