Nemecko zruší prevádzku na opravy ukrajinskej vojenskej techniky na východe Slovenska. Po dlhých rokovaniach s Bratislavou sa rozhodlo do konca roka stredisko neďaleko Michaloviec vypratať a presunúť do Nemecka, napísala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na informácie, ktoré jej potvrdilo nemecké ministerstvo obrany.
Ešte v októbri pritom obe strany hovorili o rozšírení opravovne. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) dnes v reakcii poukázal na praktické problémy slovensko-nemeckej spolupráce.
Prekvapujúce rozhodnutie
Opravňa, ktorá je umiestnená vo vojenskom útvare slovenskej armády, začala fungovať na konci roka 2022. Financovanie opráv zabezpečovalo Nemecko, slovenská strana poskytovala priestory.
Podľa agentúry DPA hovorca nemeckého ministerstva obrany povedal, že sa zmenili "rámcové podmienky" pre fungovanie prevádzky, a dodal, že niektoré opravy poškodenej ukrajinskej techniky sú "mimoriadne komplexné". "Ďalšia oprava ukrajinských zbraňových systémov je však zabezpečená," ubezpečil tiež hovorca.
Rozhodnutie o vyprataní centra je prekvapujúce. Ešte v októbri minister zahraničia Juraj Blanár po rokovaní so svojou nemeckou kolegyňou Annalenou Baerbockovou v Berlíne uviedol, že Slovensko chce prevádzku na opravu ukrajinskej techniky rozšíriť.
Podľa agentúry DPA bola spolupráca so Slovenskom v poslednom čase komplikovaná. Nemecko sa s Bratislavou nedokázalo dohodnúť okrem iného na výklade európskych colných pravidiel, ktoré sa spolupráce v opravovni týkali.
Kaliňák: Nemáme kompatibilné predstavy
"Z toho stanoviska som porozumel, že nemáme úplne kompatibilné predstavy ohľadom cla, vývozných a podobných poplatkov. Boli problémy aj pri predchádzajúcom účtovaní vecí. Žiadny zákon nedokáže akceptovať, aby ste mohli vykazovať práce za jedno euro," povedal Kaliňák novinárom.
Dodal, že slovenská finančná správa v uvedenej záležitosti zrejme prísnejšie vykladala daňové predpisy. Podľa Kaliňáka v opravovni pracovalo zhruba do desiatich ľudí.
Už vlani vo februári sa v médiách objavili informácie, že Slovensko blokuje opravu nemeckých zbraní z vojny na Ukrajine a že na ukrajinsko-slovenskej hranici sa hromadili poškodené húfnice. Vtedajší minister obrany Jaroslav Naď odmietol problémy na slovenskej strane.
Vláda premiéra Roberta Fica po vlaňajšom nástupe k moci zastavila vojenskú pomoc Ukrajine zo štátnych zásob, umožnila však komerčné dodávky. Fico opakovane kritizuje politiku Európskej únie a Severoatlantickej aliancie voči Moskve vrátane protiruských sankcií.
V prevádzke pri Michalovciach, ktoré ležia neďaleko slovensko-ukrajinskej hranice, sa opravovali podľa agentúry DPA samohybné húfnice PzH 2000, pancierované vojenské vozidlá Dingo, raketometné systémy MARS II a samohybné protilietadlové kanóny Gepard.
Nemecko je po Spojených štátoch najväčším dodávateľom vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá sa už takmer tri roky bráni rozsiahlej ruskej invázii. Podobnú opravovňu ako na východe Slovenska prevádzkuje Nemecko tiež v Litve.