Gruzínsko podľa prezidentky Salome Zurabišviliovej mieri k vláde jednej strany. Vládnuci Gruzínsky sen podľa nej kontroluje takmer všetky inštitúcie v krajine.
Prezidentka to dnes na úvod tretieho dňa plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu uviedla v prejave a Gruzínsky sen obvinila, že koná v záujme Ruska, ktoré verí, že kto drží Tbilisi, kontroluje región Kaukazu.
Súčasné dianie prirovnala k intervencii. "Nehovorím o intervencii vojenskej, ale o intervencii volebnej a legislatívnej," uviedla Zurabišviliová.
Média sú ohrozené
"Mimo kontroly (vládnej strany) zostávajú opozičné médiá, čo chcem zdôrazniť, pretože sú tri a dve z nich sú vo veľmi ťažkej finančnej situácii," uviedla s poukazom na kontroverzný zákon o zahraničnom vplyve, ktorý ukladá spravodajským médiám a mimovládnym organizáciám povinnosť registrovať sa ako "organizácie nesúce záujmy cudzej moci", ak získavajú viac ako 20 percent rozpočtu zo zahraničia. Opozícia mu prezýva "ruský zákon".
Zurabišviliová tiež pripomenula, že vládnuca strana stále nekontroluje prezidentský úrad. Jej mandát však oficiálne vyprší 29. decembra. "O týždeň nebudem mať žiadnu ochranku. Ale neviem, či ochrana v tejto chvíli znamená nejakú formu skutočného bezpečia," dodala.
Pod kontrolou nemá vláda tiež opozičné strany. Podľa Zurabišviliovej však čestný predseda Gruzínskeho sna Bidzina Ivanišvili už naznačil, že môže dôjsť k rozpusteniu niektorých z nich. "Podľa neho sme všetci fašisti, v novej terminológii liberálni fašisti. Posledné, čo pretrváva, je naozaj len občianska spoločnosť, ktorú ste mohli vidieť v uliciach," povedala prezidentka.
História sa opakuje
Spomenula tiež, že demonštrácie proti vláde Gruzínskeho sna nie sú len otázkou posledných niekoľkých týždňov. Pripomenula napríklad jarné protesty proti "ruskému zákonu". Zároveň podľa nej súčasný odpor evokuje rok 1921. "Akoby sa opakovala v histórii," vyhlásila v zjavnej narážke na inváziu Červenej armády do Gruzínska.
Gruzínski zákonodarcovia minulý týždeň zvolili za budúceho prezidenta kandidáta vládnej strany Gruzínsky sen Michaila Kavelašviliho. Zurabišviliová už skôr uviedla, že neodstúpi ani po vypršaní mandátu, potažmo kým nebudú vypísané nové parlamentné voľby.
Volebná komisia tiež v októbri vyhlásila víťazom parlamentných volieb stranu Gruzínsky sen, ktorá je označovaná za proruskú. Opozícia výsledky považuje za sfalšované a odmietla ich uznať. Zurabišviliová dnes povedala, že manipulácie boli veľmi sofistikované a pripravované s veľkým predstihom. V následnom uznesení odmietli výsledok gruzínskych volieb aj poslanci EP.
Voľby v krajine vyvolali politickú krízu a demonštrácie, proti ktorým polícia opakovane násilne zasiahla. Následne 28. novembra navyše premiér Irakli Kobachidze z Gruzínskeho sna oznámil prerušenie prístupových rokovaní s EÚ do konca roka 2028.
To vyvolalo ďalšiu vlnu rozsiahlych protestov, ktoré sa polícia opakovane pokúša násilne rozohnať, okrem iného vodnými delami a slzným plynom.