Lietadlo azerbajdžanských aerolínií, ktoré sa v stredu zrútilo v Kazachstane, zostrelila ruská protivzdušná obrana, tvrdia podľa agentúry Reuters štyri zdroje z Azerbajdžanu oboznámené s vyšetrovaním nešťastia. Kremeľ aj šéf kazachstanského senátu ale zatiaľ tvrdia, že príčina zrútenia stroja počas letu z Baku do čečenského Grozného na juhu Ruska je naďalej neznáma a zostáva predmetom vyšetrovania.
Pri zrútení lietadla, ktoré pôvodne mierilo z azerbajdžanskej metropoly Baku do čečenského Grozného na juhu Ruska, zahynulo podľa kazachstanských úradov 38 ľudí, preživších s rôznymi stupňami zranenia je 29. Stroj Embraer EMBR3 SA sa zrútil blízko kazachstanského mesta Aktau po tom, ako bol odklonený od ruskej oblasti, ktorá sa krátko predtým stala terčom náletov ukrajinských dronov.
Podľa zdrojov Reuters z Azerbajdžanu bola práve ruská protivzdušná obrana príčinou nešťastia. "Nikto netvrdí, že to bolo úmyselné. S ohľadom na zistené fakty však Baku očakáva, že sa ruská strana na zostrelenie azerbajdžanského lietadla prizná," uviedol jeden zo zdrojov, podľa ktorého lietadlo pri prílete do Grozného kvôli tu nasadeným systémom elektronického boja nemohlo komunikovať.
Tri ďalšie zdroje potvrdili, že predbežné vyšetrovanie azerbajdžanských úradov došlo k tomuto záveru. Aj americký činiteľ Reuters povedal, že prvé indície ukazujú na to, že lietadlo mohol zasiahnuť ruský protilietadlový systém. Kanada Rusko vyzvala na transparentné vyšetrenie incidentu.
Vyšetrovanie zrútenia lietadla pokračuje a nie je správne o ňom špekulovať, kým nebudú k dispozícii závery vyšetrovania, zdôraznil dnes hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
"Žiadna z týchto troch krajín - ani Azerbajdžan, ani Rusko, ani Kazachstan - nemá záujem na zatajovaní informácií. Všetky informácie budú dané verejnosti k dispozícii," uistil dnes aj predseda kazachstanského senátu Maulen Ašimbajev.
Ruské nezávislé médiá medzitým uvádzajú ako možnú príčinu nešťastia zostrelenie ruskou strelou zem-vzduch. Niektoré médiá zároveň poukazujú na to, že Čečensko sa v stredu ráno stalo terčom útoku s pomocou dronov.
Podľa ruského servera Meduza zábery zachytávajúce zrútené lietadlo ukazujú stopy po zásahu strelou zeme vzduch na zadnej časti trupu. Podobné diery boli údajne zdokumentované po zostrelení rôznych vojenských i civilných lietadiel.
Preživší hovoria o explóziách po neúspešných pokusoch o pristátie v Groznom, uvádza ďalší ruský nezávislý server Mediazona. Lietadlo sa potom otočilo a cez Kaspické more zamierilo do Kazachstanu. Pri pokuse o pristátie na letisku v Aktau sa stroj rozlomil a vznietil.
Meduza aj Mediazona tiež odkazujú na ruské vojnové telegramové kanály, ktoré na základe fotografií zachytávajúcich zrútenie tvrdia, že lietadlo zasiahla strela.
Ruský letecký úrad pôvodne tvrdil, že lietadlo sa stretlo s kŕdľom vtákov, čo pilota prinútilo k pokusu o núdzové pristátie. Pri manévri vraj lietadlo narazilo do zeme.
Úrady už majú podľa azerbajdžanských médií k dispozícii čierne skrinky. Azerbajdžan dnes podľa agentúry AP drží štátny smútok za obete leteckého nešťastia.