Po piatykrát za posledných osem dní sa v noci na dnešok nad rozsiahlou oblasťou stredného Izraela rozozneli sirény leteckého poplachu, ktoré spustila strela odpálená z Jemenu. Oznámila to izraelská armáda.
Strelu podľa nej zachytil systém protivzdušnej obrany ešte mimo vzdušného priestoru Izraela a poplach bol aktivovaný v obavách pred dopadom črepín. Informoval o tom server The Times of Israel.
Vzdušné útoky na Izrael v posledných dňoch stupňujú šiitskí povstalci Húsíovia, Izrael odpovedá leteckými údermi na územie Jemenu.
Izraelská armáda na sieti X uviedla, že milióny Izraelčanov sa uprostred noci bežali schovať do krytov. Podľa záchranárov útok priamo nespôsobil žiadne zranenia, 18 ľudí sa však ľahko zranilo pri úteku do krytu a dvaja utrpeli záchvat úzkosti. Útok tiež podľa izraelských médií zhruba na 30 minút prerušil príjem letov na medzinárodnom Ben Gurionovom letisku.
Jemenská tlačová agentúra SABA uviedla, že hovorca Húsíov, ktorých podporuje Irán, v najbližších hodinách vydá vyhlásenie. Podľa agentúry bude dôležité.
Izraelské letectvo vo štvrtok vykonalo po štvrtýkrát za sebou vzdušné údery na mnohých miestach v Jemene, vrátane medzinárodného letiska v hlavnom meste Saná, niekoľkých prístavov a elektrární pod kontrolou povstalcov.
Pri útoku na letisko podľa agentúry AP zomreli najmenej traja ľudia a desiatky ďalších boli zranení, pod izraelskú paľbu sa dostal aj šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý bol v Jemene kvôli vyjednávaniu o prepustení zamestnancov OSN a posúdení humanitárnej situácie.
Členom delegácie OSN a WHO sa pri útoku nič nestalo, jeden člen posádky bol zranený. Izraelská armáda neskôr AP oznámila, že si nebola vedomá prítomnosti delegácie WHO ani jej šéfa v mieste úderu.
Eskaláciu medzi Jemenom a Izraelom odsúdil generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý označil štvrtkové izraelské údery za obzvlášť znepokojujúce, uviedol jeho hovorca.
Húsíovia majú pod kontrolou hlavne severozápad Jemenu vrátane hlavného mesta a pobrežia Červeného mora.
Zhruba mesiac po začiatku vojny v Pásme Gazy, ktorá vypukla po teroristickom útoku Hamasu na juhu Izraela vlani v októbri, začali Húsíovia pomocou dronov a striel útočiť na obchodné plavidlá v Červenom mori, podľa svojho tvrdenia na podporu Palestínčanov vo vojne proti Izraelu.
Rovnakými zbraňami, ktoré Húsíom podľa Izraela dodáva Irán, opakovane zaútočili aj na židovský štát.