Austrália v pondelok uzavrela päťročnú dohodu s Nauru, ktorá dáva Canbeře právo veta v uzatváraní zmlúv tohto tichomorského štátu s ďalšími krajinami. Austrália sa paktom snaží umenšiť vplyv Číny v regióne, informoval web CNN.
"Keďže uznávame, že bezpečnosť jedného z nás ovplyvňuje bezpečnosť nás oboch, zmluva stanovuje, že Nauru a Austrália budú spoločne rozhodovať o akomkoľvek zapojení iných krajín do bezpečnostného, bankového a telekomunikačného sektora Nauru," uviedli austrálsky premiér Anthony Albanese a nauruský prezident David Adeang v spoločnom vyhlásení.
Austrália ponúkla 12-tisícovému ostrovu spolu 140 miliónov austrálskych dolárov napríklad na posilnenie policajných a bezpečnostných opatrení alebo na investície. Dohoda, ktorá nadobudne platnosť na budúci rok, bude trvať päť rokov, napísala CNN.
"Nauru uzavretím (paktu) obetovalo svoju schopnosť uzatvárať bezpečnostné, bankové a infraštruktúrne dohody s Čínou a ďalšími tretími stranami výmenou za výrazné zvýšenie austrálskych finančných prostriedkov. Je to krok, ktorým Austrália posilní vzťahy v regióne a obmedzí dosah a vplyv Číny v regióne, "uviedla Meg Keenová zo sydneyského Lowyho inštitútu.
Zmluva sa do istej miery podobá tej, ktorú Austrália v máji uzavrela s ďalším tichomorským štátom Tuvalu. Dohoda s Tuvalu nasledovala po uzatvorení bezpečnostného paktu medzi Čínou a Šalamúnovými ostrovmi pred dvoma rokmi, ktorá vyvolala obavy zo zriadenia čínskej námornej základne v južnom Pacifiku, pripomenula CNN.
Ostrov Nauru, kde boli veľké náleziská fosfátov, od konca 19. storočia do prvej svetovej vojny patril Nemecku. Austrália ho obsadila v novembri 1914. Spoločnosť národov ostrov v roku 1920 zverila do správy Austrálie, Veľkej Británie a Nového Zélandu. Nauru sa v roku 1968 stalo nezávislou republikou.