Tisícky Gruzíncov dnes vytvorili v Tbilisi ľudskú reťaz na podporu členstva svojej krajiny v Európskej únii, napísala agentúra AFP. Pokračovali tak podľa nej každodenné protivládne akcie, ktoré v kaukazskej krajine začali pred mesiacom, keď čoraz viac autoritárska vláda tvorená stranou Gruzínsky sen rozhodla pozastaviť do roku 2028 prístupové rokovania s Európskou úniou.
Tisíce demonštrantov mávajúcich gruzínskymi a úniovými vlajkami dnes popoludní lemovali nábrežie rieky Mtkvari a niekoľko mostov v gruzínskej metropole, pričom vytvorili kilometre dlhú ľudskú reťaz, opísala AFP.
Podobné akcie sa podľa portálu Echo Kavkaza odohrali aj v ďalších gruzínskych mestách, v samotnej metropole sa jej zúčastnili všetky hlavné opozičné strany, medzi demonštrantmi bola aj prezidentka Salome Zurabišviliová alebo zástupcovia kultúrnej sféry a podnikatelia.
Protest sa odohral deň pred očakávanou kontroverznou inauguráciou budúceho prezidenta Michaila Kavelašviliho, upozornila AFP. Tohto kritika Západu a bývalého futbalistu do úradu v polovici decembra zvolili členovia parlamentu a regionálni zástupcovia.
Prozápadná opozícia i prezidentka však nový parlament vzniknutý z volieb, ktoré označujú za sfalšované, považujú za nelegitímne. Títo zákonodarcovia teda podľa nich nemali právo vyberať hlavu štátu. Zurabišviliová už skôr uviedla, že neodstúpi, kým nebudú nové parlamentné voľby.
Tisíce Gruzíncov medzitým už mesiac demonštrujú proti rozhodnutiu vlády pozastaviť do roku 2028 prístupové rokovania s Európskou úniou. Polícia od začiatku protestov zadržala stovky ľudí, z ktorých viac ako tri stovky podrobila mučeniu či zlému zaobchádzaniu, uviedli predtým podľa portálu Civil.ge mimovládne organizácie.
Represie vyvolali v bývalej sovietskej republike pobúrenie a odsúdili ich Spojené štáty či EÚ. Premiér Irakli Kobachidze pohrozil zničením opozície.
Gruzínsko od získania nezávislosti po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 vystupovalo ako prozápadná krajina a krátko po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 požiadalo o členstvo v EÚ. Vzťahy so Západom sa však v poslednom čase zhoršili. EÚ kvôli takzvanému zákonu o zahraničnom vplyve - presadenému tento rok Gruzínskym snom - pozastavila gruzínsky prístupový proces.
Po parlamentných voľbách EÚ a Spojené štáty vyzvali na vyšetrenie správ o volebných nezrovnalostiach. Európsky parlament prijal uznesenie, v ktorom uviedol, že parlamentné voľby neboli slobodné a spravodlivé a boli ďalším prejavom prepadu demokracie v krajine. Gruzínsky sen, ktorý podľa kritikov skĺzava k autoritárskemu vládnutiu po vzore Ruska, obvinenia z volebných podvodov odmieta.