Izraelský letecký úder na budovu nemocnice na severe Pásma Gazy dnes podľa miestneho úradu civilnej obrany zabil najmenej sedem ľudí.
Izraelská armáda uviedla, že cielila na stanovište teroristického hnutia Hamas a že nemocnica už nebola v prevádzke, napísala agentúra AFP. V rovnakej oblasti potom armáda vyzvala civilistov k novej evakuácii v reakcii na raketovú paľbu na izraelské územie.
Izraelská armáda od začiatku svojho dlhšie ako rok trvajúceho ťaženia útočí aj na nemocnice, pričom tvrdí, že Hamas v nich alebo pod nimi ukrýva svoje operácie.
V piatok a v sobotu Izraelčania uzavreli nemocnicu Kamála Advána na severe Gazy a zadržali tam viac ako 200 podozrivých vrátane riaditeľa zariadenia. Nemocnicu označili za veliteľské centrum radikálov, podľa agentúry AP však tvrdenie nijako nedoložili.
Dnes izraelská armáda dodala, že pri víkendovej razii zabila asi 20 "teroristov" a zaistila silné výbušné zariadenia. Medzi 240 zadržanými podľa nej boli aj účastníci minuloročného teroristického útoku na juhu Izraela.
Jedna z najväčších operácií
Armáda podľa agentúry AFP zásah v nemocnici opísala ako jednu zo svojich najväčších operácií na jedinom mieste od začiatku vojny s Hamasom, ktorá zdevastovala Pásmo Gazy a uvrhla tamojších obyvateľov do humanitárnej krízy.
Dnešný izraelský útok zacielil na iné zdravotnícke zariadenie v rovnakej časti palestínskeho územia, ktorého zdravotnícky systém je po viac ako roku bojov úplne ochromený.
Podľa armády dané miesto už nefungovalo ako nemocnica a Hamas tu mal systém protivzdušnej obrany. Izraelčania uviedli, že vykonali "cielený úder" bez toho, aby informovali o jeho následkoch.
Podľa úradu civilnej obrany útok na vrchné podlažie budovy zabil sedem ľudí a niekoľko ďalších ľudí zranil. Palestínske ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že nemocnica bola "čiastočne funkčná" a že sa po opravách pripravovala na prijímanie pacientov. "Mohla sa v najbližších dňoch normálne znovu otvoriť, keby ju dnes Izrael nezasiahol," cituje AFP z vyhlásenia.
Ministerstvo zdravotníctva ovládané Hamasom tiež oznámilo, že od začiatku vojny v Gaze boja zabili 45 514 Palestínčanov. Bilancia, ktorá nerozlišuje medzi civilistami a ozbrojencami, tak za posledný deň stúpla o 30 mŕtvych.
Raketový útok
Boje na severe Gazy pokračujú takmer tri mesiace po tom, čo tu Izraelčania spustili novú vlnu operácií, ktorá má podľa nich zabrániť návratu Hamasu.
Ozbrojenci dnes z tejto zóny vypálili na Izrael päť rakiet, pričom ostreľovanie prichádzalo tretím dňom v rade, uviedla izraelská armáda. Dve rakety zneškodnila protivzdušná obrana a zvyšok dopadol do neobývaných miest, píše s odvolaním sa na úrady spravodajský web The Times of Israel.
Armáda s odkazom na túto paľbu nariadila novú evakuáciu civilistov z časti severnej Gazy. Vyzvala ich, aby pred vojenskými operáciami utiekli do táborov v meste Gaza.
Mnohí zo zhruba dvoch miliónov obyvateľov pásma boli od začiatku vojny na evakuáciu donútení opakovane, podľa OSN muselo opustiť domovy na 90 percent populácie a žiadne miesto v Gaze nie je pre obyvateľov bezpečné.
Takmer 15 mesiacov trvajúcu vojnu spustil vlani 7. októbra útok Hamasu na izraelskom území, kde islamisti povraždili viac ako 1200 ľudí a ďalších viac ako 250 uniesli. Desiatky z nich zostávajú v zajatí Hamasu.
Mučení rukojemníci
Rukojemníci zadržiavaní v Gaze boli vystavení mučeniu, vrátane sexuálneho a psychického zneužívania alebo odopierania potravy a lekárskej starostlivosti, uvádza izraelská vláda v novej správe vypracovanej pre OSN.
Autori vyhodnotili, že väznitelia mučili aj maloletých rukojemníkov, z ktorých niektoré zväzovali a bili, prípadne im na koži prikladali rozžeravené predmety.
Väznené ženy podľa správy sexuálne napádali a niekedy na ne pri tom mierili zbraňami, informovala agentúra Reuters.
Správa je založená na rozhovoroch s viac ako stovkou rukojemníkov, ktorí sa už dostali na slobodu. V rukách Hamasu ich stovka stále zostáva, podľa Reuters však panuje presvedčenie, že nažive z nich zostáva len asi polovica.