V severotalianskom Miláne od 1. januára sprísnili zákaz pre fajčenie na verejných priestranstvách. Podľa radnice sa tým ľudia vrátane detí ochránia pred pasívnym fajčením na verejných miestach a zlepší sa aj kvalita ovzdušia v meste. Informuje o tom agentúra AFP a web France24.
Za porušenie nového zákazu hrozí pokuta od 40 do 240 eur a nevzťahuje sa na elektronické cigarety. Platí pre "všetky verejné priestranstvá vrátane ulíc" s výnimkou "izolovaných miest, kde je možné dodržať vzdialenosť najmenej 10 metrov od ostatných osôb".
"Nový zákaz je podľa mňa prehnaný. Súhlasím, že nebudem fajčiť v uzavretých priestoroch, nebudem fajčiť v blízkosti starších osôb alebo detí, ale zákaz fajčenia vonku do istej miery obmedzuje slobodu človeka," povedal miestny inštalatér Morgan Ishak (46) ešte pred zákazom.
Reakcie sa rôznia
Miláno patrí medzi európske mestá s najviac znečisteným ovzduším a cigaretový dym "ako každé spaľovanie prispieva k tvorbe jemných častíc", povedala Anna Scavuzzová, zástupkyňa primátora Milána.
"Je to prehnané. Ak hovoríme o uzavretom priestore, súhlasím. Fajčenie je otravné a nie je zdravé. Ale na otvorenom mieste nevidím dôvod, prečo by to malo byť obmedzené," povedal obchodný zástupca Myrian Illiano (21).
"Dúfam, že aj fajčiari dokážu pochopiť potrebu nefajčiarov, ktorí chcú dýchať čistejší vzduch," povedala nefajčiarka Chiara Ciuffiniová (39).
Majiteľ obchodu s tabakom v Miláne Emanuele Marinoni a viceprezident Talianskej federácie tabakistov očakáva pokles tržieb o 20 až 30 percent. "Je zrejmé, že spotreba (cigariet) musí nevyhnutne klesať," povedal.
Zákaz fajčenia sa začal v Miláne sprísňovať vyhláškou o kvalite ovzdušia z roku 2020. Od roku 2021 je zakázané fajčiť v parkoch, na ihriskách, autobusových zastávkach a športoviskách.
"Veľmi súhlasím, pretože fajčenie je zodpovedné za veľké množstvo znečistenia, v dobe, keď trpíme klimatickými zmenami, to môže pomôcť znížiť účinky znečistenia, ktoré devastuje planétu," povedala nefajčiarka Stellina Lombardová (56).
Na svedomí má desaťtisíce úmrtí
V Taliansku v roku 1975 na celoštátnej úrovni zakázali fajčenie vo verejnej doprave, v školách a niektorých ďalších priestoroch. V roku 1995 sa rozšíril na budovy verejnej správy a v roku 2005 na všetky uzavreté verejné priestory.
V roku 2023 podľa Národného štatistického úradu (ISTAT) fajčilo asi 19 percent Talianov, priemer v Európskej únii bol 24 percent. Za európskym priemerom (okolo 10 eur) sa priemerná cena škatuľky cigariet v Taliansku pohybuje okolo okolo šiestich eur.
Fajčenie ročne spôsobuje 93-tisíc úmrtí, uviedlo talianske ministerstvo zdravotníctva. V prípade rakoviny pľúc je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zodpovedné až za zhruba 85 percent všetkých prípadov.
V Európskej únii už nefajčiarsku legislatívu zaviedlo 17 krajín, najprísnejšia je v Írsku, Grécku, Bulharsku, Malte, Španielsku a Maďarsku. V Európe je najmenej fajčiarov vo Švédsku (asi 8 percent populácie), najhoršie je na tom Bulharsko, kde fajčí 37 percent.