Poľsko nepozvalo maďarského veľvyslanca ani maďarského premiéra na piatkový galavečer vo varšavskom Veľkom divadle, ktorým slávnostne otvorí svoje polročné predsedníctvo v Rade Európskej únie. Dôvodom je spor súvisiaci s nedávnym rozhodnutím Budapešti udeliť azyl bývalému námestníkovi poľského ministra spravodlivosti Marcinovi Romanowskému podozrivému zo sprenevery, informuje TASR podľa agentúry DPA.
"Keď sme pred takmer mesiacom pozývali hostí na náš galavečer, pozvali sme celý diplomatický zbor," povedala v piatok námestníčka poľského ministra zahraničných vecí Magdalena Sobkowiaková-Czarnecká.
Vymieňajú si kritiku
"Ale po udalosti s (bývalým) námestníkom Romanowským minister (zahraničných vecí) Sikorski rozhodol, že maďarský veľvyslanec nie je dnes v divadle vítaným hosťom," dodala.
Nepozvanie predstaviteľov Maďarska na galavečer vo Varšave označil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó za "úbohé" a "detinské". S odvolaním sa na server 24.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.
"Pokiaľ ide o rozhodnutie poľského kolegu, ministra zahraničných vecí (Radoslawa Sikorského, pozn. red.), napadajú mi dve slová: úbohé a detinské," cituje server šéfa maďarskej diplomacie.
Poľsko prevzalo 1. januára rotujúce šesťmesačné predsedníctvo v Rade Európskej únie práve od Maďarska, s ktorým sa nezhodovalo vo viacerých otázkach. Poľský premiér Donald Tusk kritizoval Orbána za jeho postoj k vojne na Ukrajine a jeho tzv. proruskú politiku. Orbán zase v maďarských médiách tvrdil, že Tuskova vláda považuje Maďarov za nepriateľov.
Na piatkovom galavečere s príhovorom okrem Tuska vystúpi aj predseda Európskej rady António Costa.
Kauza okolo námestníka
Romanowski bol námestníkom ministra spravodlivosti vo vláde strany Právo a spravodlivosť (PiS) a neskôr poslancom. Obvinený je zo spáchania 11 trestných činov, medzi ktoré patrí aj sprenevera 25 miliónov eur z účelovej rezervy ministerstva pre obete trestných činov a pokus o spreneveru ďalších 13,56 milióna eur.
Sejm ho zbavil poslaneckej imunity, polícia ho zadržala v júli. Z väzby však Romanowského čoskoro prepustili, keďže imunitu mal ešte ako člen Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, ktoré mu ju potom odobralo v októbri. Poľský súd naňho následne vydal európsky zatykač, keďže sa vyhýbal súdnemu konaniu. Maďarsko mu udelilo azyl krátko pred Vianocami.