Americké ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že z Guantánama do Ománu premiestnilo 11 väzňov pochádzajúcich z Jemenu. Na kontroverznej americkej základni na Kube tak zostalo ešte 15 väzňov. TASR o tom informuje s odvolaním sa na správy agentúr AFP a DPA.
"Spojené štáty oceňujú ochotu vlády Ománu a ďalších partnerov podporiť pokračujúce úsilie USA zamerané na zníženie počtu zadržiavaných zodpovedným spôsobom a definitívne zatvorenie zariadenia v Guantánamo Bay," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva obrany.
Omán prijal už niekoľko desiatok bývalých väzňov z Guantánama. Podľa amerických médií boli teraz prepustení Jemenčania väznení bez obvinenia viac ako dve desaťročia.
Oznámenie o ich prepustení prišlo týždeň po tom, ako Pentagón informoval, že ďalšieho zadržaného po takmer 23 rokoch repatrioval do rodného Tuniska.
Tieto kroky sú súčasťou snáh administratívy prezidenta Joea Bidena zlikvidovať záchytný tábor v posledných dňoch jej funkčného obdobia. Biden sa pred svojím zvolením v roku 2020 zaviazal, že sa Guantánamo pokúsi uzavrieť.
Tábor bol otvorený 11. januára 2002 počas éry prezidenta Georgea W. Busha. V rámci „vojny proti terorizmu“ spustenej po útokoch na USA z 11. septembra 2001 sa doň umiestňovali osoby podozrivé z terorizmu.
K januáru 2025 bolo v tábore od jeho vytvorenia zadržiavaných najmenej 780 osôb zo 48 krajín, z ktorých 756 bolo prevezených inam a deväť zomrelo vo väzbe; len 16 zadržaných bolo v USA obvinených z trestných činov. V čase najväčšieho rozmachu v roku 2003 sa v ňom nachádzalo okolo 680 väzňov.
Podľa americkej vlády sú zo zvyšných 15 väzňov traja spôsobilí na prevoz a u troch ďalších je možné pravidelné preverovanie ich prípadov. Zvyšní sú obvinení alebo odsúdení za vojnové zločiny. Ľudskoprávne organizácie a právnici tábor dlhodobo kritizovali pre podmienky väzby a možné porušovanie ľudských práv.