V Číne sa pred piatimi rokmi začala epidémia nového typu koronavírusu SARS-CoV-2. FOTO: Reuters
StoryEditor

V severnej Číne vypukla epidémia ľudského metapneumovírusu, väčšina ľudí má imunitu

07.01.2025, 17:03
Autor:
ČTKČTK

U dospelých sa metapneumovírus často prejavuje mierne, ale u malých detí, seniorov alebo ľudí s oslabenou imunitou môže spôsobiť vážne komplikácie.

Severná Čína zápasí s epidémiou ľudského metapneumovírusu (HMPV), ku ktorej odhaleniu pomohlo testovanie nového systému hlásenia chorých. Obavy z pandémie podobnej COVIDU-19 však nie sú namieste, pretože väčšina ľudí si už vytvorila imunitu, uviedli podľa BBC vedci.

Krajina informovala o náraste počtu prípadov HMPV predovšetkým v severných provinciách, a to hlavne u detí. Austrálska epidemiologička Jacqueline Stephensová však uviedla, že s nárastom sa stretáva mnoho krajín na severnej pologuli. "Hoci je to znepokojujúce, zvýšený výskyt je pravdepodobne normálnym sezónnym nárastom, ktorý pozorujeme v zime," dodala.

Nárast počtu prípadov HMPV od októbra zaznamenávajú aj zdravotnícke úrady v Spojených štátoch a Británii, uviedla BBC. Odborníci upokojujú, že obavy z ďalšej pandémie nie sú na mieste, pretože pandémiu zvyčajne spôsobujú nové patogény, čo nie je prípad HMPV.

Vírusom sa totiž aspoň raz nakazí takmer každé dieťa do piatich rokov a keďže sa po celom svete šíri desiatky rokov, ľudia si už voči nemu vybudovali určitú imunitu.

image

Čína po piatich rokoch tvrdí, že pred WHO o covide nič nezatajila

Napriek tomu sa odporúča dodržiavať štandardné preventívne opatrenia, ako je nosiť rúška na preľudnených miestach, vyhýbať sa davom, poriadne si umývať ruky a nechať sa očkovať proti chrípke, ktorej sa HMPV veľmi podobá.

HMPV prvýkrát objavili Holanďania v roku 2001. Medzi jeho príznaky patrí kašeľ, horúčka a upchatý nos, pri osobách so slabšou imunitou môže napadnúť pľúca a prejaviť sa sipotom, dýchavičnosťou a zápalom hrtana.

Šíri sa priamym kontaktom medzi ľuďmi alebo keď sa niekto dotkne kontaminovaného povrchu. Ľudia sa môžu najčastejšie nakaziť na konci zimy a na jar, keď sú vírusy odolnejšie a ľudia viac zostávajú vo vnútri budov, uviedla BBC.

U dospelých sa tento vírus často prejavuje mierne, ale u malých detí, seniorov alebo ľudí s oslabenou imunitou môže spôsobiť vážne komplikácie.

V Číne sa pred piatimi rokmi začala epidémia nového typu koronavírusu SARS-CoV-2. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ochorelo viac ako 777 miliónov ľudí, teda asi desatina svetovej populácie, a viac ako sedem miliónov ľudí zomrelo.

Podalo sa viac ako 13 miliárd dávok vakcíny a na konci roku 2023 boli očkované dve tretiny svetovej populácie.

01 - Modified: 2025-01-07 11:39:56 - Feat.: - Title: Megamesto, v ktorom nie je jasné, kde končí zem. Život sa v ňom odohráva na poschodiach, vlaky prechádzajú cez obytné budovy 02 - Modified: 2025-01-07 13:19:17 - Feat.: - Title: Tibet a Nepál zasiahlo silné zemetrasenie, Čína hlási takmer 100 mŕtvych 03 - Modified: 2025-01-06 12:42:39 - Feat.: - Title: Čína je podľa Taiwanu zodpovedná za väčšinu kybernetických útokov z minulého roku v krajine 04 - Modified: 2025-01-05 18:59:48 - Feat.: - Title: Čína oznámila opatrenia na podporu rozvoja západných provincií 05 - Modified: 2025-01-05 14:30:00 - Feat.: - Title: Kam sa posunú úspory Slovákov? Kurz určí Trump i granáty. Wall Street čelí piatim hlavným výzvam
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. január 2025 17:04