V prvom týždni tohto roka bolo v Pásme Gazy zabitých najmenej 74 detí, uviedol v dnešnom vyhlásení Detský fond OSN (UNICEF). Niektoré deti zahynuli aj v takzvanej humanitárnej zóne v oblasti Mavásí.
Viac ako milión detí v Pásme Gazy prežíva v stanových táboroch, pričom od 26. decembra tam podľa UNICEF na podchladenie zomrelo osem novorodencov a dojčiat.
"Nový rok deťom v Gaze priniesol ďalšiu smrť a utrpenie zapríčinené útokmi, strádaním a zimou," povedala výkonná riaditeľka organizácie Catherine Russellová a dodala, že prímerie malo byť už dávno uzavreté.
Už pätnásť mesiacov trvajúca vojna Izraela proti palestínskemu teroristickému hnutiu Hamas v Pásme Gazy podľa údajov OSN vysídlila asi 1,9 milióna obyvateľov, teda približne 90 percent populácie; mnohí ľudia žijú v provizórnych stanových táboroch, kde sú okrem iného vystavení chladnému počasiu. Predovšetkým malé deti nie sú v týchto podmienkach schopné regulovať telesnú teplotu.
Izraelské údery na území Pásma Gazy podľa vyjadrenia izraelskej armády cielia na bojovníkov a infraštruktúru využívanú hnutím Hamas, medzi obeťami sú však pravidelne aj civilisti vrátane detí. Izrael opakovane zaútočil aj v takzvanej humanitárnej zóne Mavásí na juhu Pásma Gazy.
Humanitárne zóny sú oblasti označené Izraelom ako bezpečné, do ktorých sa podľa izraelskej armády majú sťahovať obyvatelia z bojových zón Pásma Gazy.
Terajšia vojna v Pásme Gazy sa začala po tom, ako bojovníci Hamasu a ďalších palestínskych ozbrojených skupín 7. októbra 2023 zaútočili na juh Izraela. Pritom zabili 1200 ľudí, prevažne civilistov, a ďalších zhruba 250 rukojemníkov uniesli do úzkeho pobrežného pásma.
Od začiatku vojny bolo v Pásme Gazy zabitých najmenej 45 936 Palestínčanov, ďalších 109 274 ich bolo zranených, vyplýva z dnešných aktuálnych údajov ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy spravovanom hnutím Hamas. Údaje nerozlišujú medzi ozbrojencami a civilistami.