V Tibete, ktorý v utorok zasiahlo zemetrasenie, sa podarilo zachrániť vyše 400 ľudí uväznených v troskách. Neznámy počet ľudí je však stále nezvestný, napísala s odvolaním sa na čínske úrady agentúra Reuters.
Pri otrase pôdy zomrelo najmenej 126 ľudí a ďalších viac ako 190 ľudí bolo zranených. Dnes ráno zasiahlo zemetrasenie podľa Reuters aj severočínsku provinciu Čching-chaj, kde malo silu 5,5 stupňa.
Záchranári sa v Tibete snažia urýchlene nájsť ďalšie osoby a obávajú sa ich podchladenia. Teploty v horskej oblasti v noci totiž klesli až k mínus 18 stupňom Celzia - za tejto situácie môžu nezvestní prežiť najviac desať hodín, citoval Reuters odborníkov.
Čínska štátna televízia CCTV odvysielala zábery rodín tiesniacich sa v stanoch, ktoré narýchlo postavili záchranári. Ľuďom, ktorí prišli o domov, navyše rozdávali prikrývky a potraviny, dodala agentúra AP.
Zemetrasenie podľa aktuálnej bilancie zničilo v okolí druhého najväčšieho tibetského mesta Šigace 3609 domov a vyhnalo 46 500 ľudí z ich obydlí. Úrady do akcie nasadili vyše 14-tisíc záchranárov, stále sa však nevie, koľko ľudí je nezvestných, poznamenal Reuters.
V indickej Dharamsale, domove tibetského vodcu dalajlámu a početnej tibetskej populácii, sa bude vo štvrtok konať modlitba za obete.
"Máme veľmi jasno o separatistickej povahe a politických plánoch dalajlámu a zostávame veľmi ostražití," citovala AP hovorkyňu čínskeho ministerstva zahraničia Kuo Ťia-kchun. Dalajláma chce podľa Pekingu urobiť Tibet nezávislým od Číny, pripomenula agentúra.
Tibet obsadila čínska armáda v roku 1950, po potlačení protičínskeho povstania v roku 1959 bola zrušená jeho autonómia a vláda.
Sám tibetský vodca nad katastrofou vyjadril hlboký smútok a zaželal všetkým zraneným skoré uzdravenie. Sústrasť obetiam vyjadrili tiež ruský prezident Vladimir Putin a jeho taiwanský náprotivok Laj Čching-te, dodal Reuters.
Najsilnejší utorkový otras, ktorý bol zaznamenaný okolo 09: 00 miestneho času (02: 00 SEČ), mal podľa čínskych úradov silu 6,8 stupňa, podľa americkej geologickej služby USGS to bolo 7,1. Nasledovalo niekoľko ďalších otrasov. Epicentrum sa podľa USGS nachádzalo v Tibete asi 100 kilometrov od hraníc s Nepálom. Otrasy pôdy boli viditeľné aj v Bhutáne a v Indii.