Kyjev vykonáva stovky záťahov proti prevádzačom Ukrajincov, ktorí sa pokúšajú vyhnúť odvodom do armády útekom cez hranice. Napísala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na ukrajinskú políciu.
Ukrajina už niekoľko mesiacov vedie rozsiahlu náborovú kampaň s cieľom posilniť svoju armádu, ktorá sa snaží o zabránenie postupu výrazne väčšej ruskej armády na východe Ukrajiny. Mobilizácia podľa AFP vyvolala paniku medzi ukrajinskými mužmi. Tisíce z nich nelegálne prekročili hranice do Európy, často nebezpečnými pašeráckymi trasami cez hory alebo rieky.
Ukrajinci vo veku 18 až 60 rokov majú až na výnimky zakázané Ukrajinu opustiť.
Súčasne naprieč krajinou prebieha viac ako 600 záťahov u organizátorov a účastníkov zoskupenia, ktorí pomohli stovkám mužov prekročiť hranice mimo oficiálnych hraničných priechodov, uviedla polícia vo vyhlásení. Ide podľa nej iba o prvú fázu operácie s cieľom tieto siete zlikvidovať.
Podľa neoficiálnych odhadov sa tisícom až desaťtisícom Ukrajincov podarilo z krajiny odísť nelegálne vďaka prevádzačom, falošným dokladom alebo úplatkom pohraničníkom. Desiatky z nich prišli o život pri pokuse preplávať rieky na hraniciach.
Ukrajinská armáda počas takmer troch rokov vojny s Ruskom utrpela veľké straty a len ťažko dopĺňa svoje stavy. Systém vojenskej mobilizácie na Ukrajine čelí ostrej kritike a je z veľkej časti považovaný za neefektívny, skorumpovaný a nespravodlivý, píše AFP.
Prezident Volodomyr Zelenskyj kvôli škandálom v roku 2023 prepustil všetkých regionálnych náborových manažérov.
Ukrajina sa od februára 2022 bráni ruskej vojenskej agresii. Obe strany popierajú, že útočia na civilistov a civilné objekty. OSN medzitým uviedla, že vo vojne, rozpútanej vo februári 2022 na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Putina, zahynuli na Ukrajine tisíce civilistov vrátane detí.