Z potopeného ruského tankera v Čiernom mori od piatka vyteká ďalšia ropa, uviedli ruskí predstavitelia. Ukrajina varovala pred "strašnými environmentálnymi dôsledkami" úniku, infomujú agentúry AFP a TASS.
Na snímkach zverejnených čistiacou jednotkou vidno hustú čiernu tekutinu vytekajúcu z uviaznutého plavidla pozdĺž pláže neďaleko prístavu Tamaň na brehu Kerčského prielivu.
Volgonefť-212 sa potopil a Volgonefť-239 nabehol na plytčinu a rozlomil sa. Rusko federálny stav núdze pre únik ropy vyhlásilo 26. decembra.
Ukrajina v piatok kritizovala Rusko za postup pri likvidácii úniku ropných látok. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tychyj obvinil Moskvu z "medzinárodnej nezodpovednosti". V snahe "zakryť strašné environmentálne dôsledky" nechala celý čiernomorský región zraniteľný voči ropnému znečisteniu, povedal.
Ruský prezident Vladimir Putin označil incident za "ekologickú katastrofu". Na pobreží sa doteraz našlo asi 60 mŕtvych delfínov, ktorých smrť môže súvisieť s haváriou. Pre agentúru TASS to uviedla šéfka Centra na záchranu delfínov v Delfe Tatiana Belejová. Ich počet sa tým takmer zdvojnásobil. Nájdené boli v Anape, Novorossijsku, Gelendžiku, v okrese Tuapse a jeden v Soči, dodala.
Rusko uviedlo, že z dvoch tankerov, ktoré prepravovali 9200 ton mazutu, uniklo asi 2400 ton. Mazut je ťažký vykurovací olej, ktorý nepláva na hladine a preto je jeho čistenie komplikované. Využívá sa ako palivo pre veľké zaoceánske tankery alebo na výrobu asfaltu. Z pláží v južnom Rusku a na Kryme bolo doteraz odstránených viac ako 147-tisíc ton kontaminovaného piesku a zeminy.