Kráľovná Alžbeta II. nepoznala podrobnosti o dvojitom živote svojho dlhoročného poradcu Anthonyho Blunta, ktorý bol sovietskym špiónom. Vyplýva to z dokumentov spravodajskej služby MI5, ktoré v utorok zverejnil britský Národný archív. Správa pochádza z agentúry AP.
Dokumenty rozširujú poznanie o "Cambridgeskej päťke", ktorej členovia v prospech Sovietskeho zväzu získavali informácie priamo v centre britskej spravodajskej služby. Jej súčasťou bol aj kráľovský historik umenia Anthony Blunt, ktorý pre Buckinghamský palác pracoval od roku 1945 až do odchodu na penziu v roku 1972.
Imunita pred stíhaním
K špionáži sa MI5 priznal v roku 1964 výmenou za imunitu pred trestným stíhaním. V jednom z novozverejnených dokumentov dôstojník MI5 poznamenáva, že Blunt pocítil "hlbokú úľavu". Ako protihodnotu si tiež mohol ponechať prácu, rytiersky titul a spoločenské postavenie.
Súkromný tajomník kráľovnej Martin Charteris v roku 1972 šéfovi MI5 Michaelovi Hanleymu povedal, že o špiónovi "kráľovná nevedela a nevidel žiadnu výhodu v tom, že by jej o tom teraz povedal; len by to zvýšilo jej starosti a nedalo sa s ním nič urobiť".
Panovníčku o tom informovali až v roku 1973. Bývalý špión mal rakovinu a existovali obavy, že po jeho smrti budú médiá bez obáv z obvinení za urážku na cti písať o jeho špionáži a práci pre kráľovskú rodinu.
"Spomenula si, že bol podozrievaný (zo špionáže) už dávno" začiatkom 50. rokov, povedal Charteris, a "to všetko zobrala veľmi pokojne a bez prekvapenia".
Verejné odhalenie
Blunta v novembri 1979 ako sovietskeho špióna verejne odhalila premiérka Margaret Thatcherová v Dolnej snemovni. Zbavili ho rytierskeho titulu, v roku 1983 zomrel vo veku 75 rokov.
Novozverejnené súbory obsahujú informácie aj o ďalších členoch Cambridgeskej päťky. Z nich mediálne asi najznámejší bol Kim Philby. Pre podozrenia zo špionáže v prospech nepriateľa ho v januári 1963 konfrontoval v Bejrúte jeho priateľ a kolega z MI6 Nicholas Elliott. Odtajnené súbory obsahujú prepis ich rozhovoru a Philbyho priznanie.
Podľa neho vyzradil dôstojníka KGB Konstantina Volkova, ktorý sa v roku 1945 pokúsil utiecť na Západ. Volkova s manželkou sovietski agenti uniesli z Istanbulu späť do Moskvy, kde ich a pravdepodobne aj ich príbuzných popravili.
"Skutočne som cítil obrovskú lojalitu k MI6. Zaobchádzali so mnou veľmi, veľmi dobre a našiel som si tam naozaj úžasných priateľov," povedal Philby podľa prepisu. "Ale hlavnou inšpiráciou bola druhá strana," priblížil s tým, že ak by mal žiť svoj život odznova, správal by sa rovnako.
Niektoré z novozverejnených dokumentov sa objavia na výstave v britskom Národnom archíve "MI5: Oficiálne tajomstvá" neskôr v tomto roku.