Zahraničné sily využívajú sociálne siete na verbovanie ľudí z kriminálnych gangov alebo aj detí pre útoky na ciele na švédskom území, akými je napríklad izraelská ambasáda. S odvolaním sa na šéfku švédskej polície to dnes uviedla agentúra Reuters.
Policajná šéfka Petra Lundhová nespresnila, o aké zahraničné mocnosti ide, vlani ale švédska bezpečnostná služba uviedla, že iránska vláda využíva na násilné činy zločinecké siete vo vnútri Švédska.
Hybridné útoky
"Je to protivník, ktorý nenosí uniformu, a je to hrozba, pred ktorou sa nemôžeme brániť tradičnými vojenskými metódami," povedala dnes Lundhová. Niekoľko útokov, ktoré sa na izraelskej ambasáde v Štokholme vlani podarilo zmariť, bolo podľa nej príkladom hybridných útokov, ktoré zahraničné sily využívajú na vyvolanie nestability v krajine. Medzi takéto zmarené útoky patrí aj pokus o bombový útok.
Švédsko sa potýka s vlnou zločinnosti gangov. Tie v posledných rokoch začali využívať sociálne siete ako akési digitálne trhovisko pre vraždy a ďalšie násilné trestné činy, píše Reuters.
"To je niečo, čo sme tu ešte nevideli. Využívajú toho nielen zločinecké skupiny, ale aj iné štáty, "uviedla Lundhová v prejave na konferencii o národnej bezpečnosti.
Početné obete
Švédsko malo v roku 2023 zďaleka najvyšší počet smrteľných zranení spôsobených streľbou na obyvateľa v Únii, hoci vlani sa znížil počet úmrtí spôsobených streľbou. Mnoho páchateľov je mladších ako 18 rokov a v niektorých prípadoch im bolo len 12 alebo 13 rokov.
"Tieto deti sú v podstate využívané ako vec na jedno použitie," uviedla policajná šéfka, podľa ktorej niektoré deti namiesto toho, aby chodili do školy, slúžia ako nástroj boja cudzích mocností v globálnych konfliktoch.
Po viac ako desiatich rokoch rastúceho násilia gangov sa situácia vo Švédsku začína zlepšovať, uviedla švédska polícia vlani 19. decembra. Priaznivý vplyv majú podľa polície jej nové právomoci, elektronické odposluchy a sledovanie pomocou bezpečnostných kamier.