Konzervatívna vláda premiéra Rosena Željazkova dnes získala dôveru bulharského parlamentu, uviedla agentúra AFP. Željazkov v stredu oznámil vznik novej vládnej koalície. Bulharsko tak má novú vládu po viac ako dvoch mesiacoch od posledných volieb.
Koalíciu vedú demokrati
Vedúcou silou trojkoalície je prozápadná aliancia Občania za európsky rozvoj Bulharska – Zväz demokratických síl (GERB-SDS), ktorá zvíťazila vo voľbách konaných 27. októbra - siedmych v priebehu tri a pol roka. Jej predsedom je trojnásobný premiér Bojko Borisov, ktorého masívne protikorupčné protesty prinútili v máji 2021 rezignovať.
Vládu bude podporovať Hnutie za práva a slobody (DPS) zastupujúce etnických Turkov. Žeľazkov zároveň oznámil, že koaličná dohoda už bola podpísaná.
Žeľazkov, ktorý v minulých vládach pod vedením GERB pôsobil na rôznych postoch vrátane ministra dopravy, pred hlasovaním povedal, že sa pokúsi prekonať politickú krízu, v ktorej sa Bulharsko nachádza.
Okrem iného avizoval, že nová vláda bude pokračovať v úsilí o vstup Bulharska do eurozóny. Medzi jeho priority patrí aj modernizácia armády a zlepšenie práce justičných orgánov.
Kabinet sa rodil z kompromisu
Krehký kabinet sa zrodil z ťažkého kompromisu v snahe zabezpečiť určitú stabilitu v krajine, ktorá sa ocitla vo vážnej politickej kríze. V Bulharsku sa za posledných tri a pol roka konali parlamentné voľby sedemkrát, naposledy vlani v októbri.
Podľa Željazkova jeho strana urobila "nevyhnutné kompromisy" a zároveň si je vedomá ideologických rozdielov v programoch koaličných partnerov. Zatiaľ čo GERB sa hlási k prozápadnej orientácii, bulharskí socialisti zastávajú sčasti proruské postoje.
V nedávnom prieskume verejnej mienky agentúry Mjara 76 percent respondentov uviedlo, že sú pripravení prijať akýkoľvek kompromis medzi politickými stranami, aby konečne vznikla funkčná vláda. "Po štyroch rokoch politickej krízy v Bulharsku jednoducho musela vzniknúť nejaká vláda," povedal Parvan Simeonov z agentúry Mjara. Podľa neho to však neznamená, že politická kríza v Bulharsku sa skončila.
Podľa analytikov oslovených AFP je však len malá šanca, že nová vláda dokončí svoj štvorročný mandát. Hlavným cieľom je zastaviť volebnú špirálu, ktorá Bulharsko paralyzuje a brzdí prílev peňazí z únijných fondov. Bulharsko je najchudobnejším členom Európskej únie, poznamenala AFP.