Nový americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie, na základe ktorého musia úrady migrantom znemožniť prekročenie južnej hranice do Spojených štátov.
Ministerstvám pre vnútornú bezpečnosť, spravodlivosť a zahraničie nariadil, aby podnikli všetky potrebné kroky na okamžité zatavenie, repatriáciu a vytlačenie "ilegálnych prisťahovalcov" od južnej hranice, informoval dnes Biely dom. Okrem toho sa Trump rozhodol poslať na hranicu s Mexikom dodatočných 1500 vojakov, ktorí sa už začali na miesto určenia presúvať, informujú tlačové agentúry.
"Dnes prezident Trump podpísal exekutívny príkaz, ktorý prerušuje fyzický vstup prisťahovalcov, ktorí sa podieľajú na invázii do Spojených štátov cez južnú hranicu," uvádza sa vo vyhlásení Biely dom. Štáty ako Texas požiadali federálnu vládu o "ochranu pred inváziou" už za administratívy predchádzajúceho prezidenta Joe Bidena, ale neubránili sa pred "miliónmi ilegálnych prisťahovalcov, ktorí prichádzajúci do Spojených štátov, zaplavujú ich obce a zaťažujú štát a miestne vlády nákladmi vo výške miliárd dolárov", stoja vo vyhlásení.
Biely dom doplnil, že Trump ilegálnym imigrantom z juhu obmedzil možnosť zostať v USA, napríklad vďaka udeleniu azylu.
Prezident tiež nariadil posilniť stráženie hraníc o ďalších 1500 vojakov. Pentagon už nové jednotky, medzi ktorými je aj 500 príslušníkov amerického námorníctva, k južnej hranici krajiny vyslal. Nebudú pritom disponovať právomocami polície, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z ministerstva.
Kongres dnes podľa agentúry AP zároveň schválil prvý zákon, ktorý môže Trump podpísať. Aj táto norma sa týka migrácie a zavádza povinnosť zadržiavať migrantov nelegálne zdržiavajúcich sa v USA, ktorí sa dopustia krádeže či násilného trestného činu.
Republikán Trump sa dokázal po štyroch rokoch vrátiť do Bieleho domu aj vďaka sľubom, že posilní ochranu hraníc a deportuje rekordné množstvo migrantov. Svojho predchodcu Bidena kritizoval za vysokú mieru nelegálneho prisťahovalectva počas jeho pôsobenia v úrade.
Po svojom nástupe Trump už napríklad podpísal výnos, podľa ktorého by úrady nemali automaticky uznávať deti narodené v Spojených štátoch za amerických občanov, ak aspoň jeden z rodičov nie je občanom USA alebo nemá v USA trvalý pobyt.