Spojené štáty a Izrael by boli šialené, ak by sa rozhodli zaútočiť na iránske jadrové prevádzky. V dnes zverejnenom rozhovore s televíziou Sky News to uviedol iránsky minister zahraničia Abbás Arakčí.
"Na akýkoľvek útok na naše jadrové zariadenia by sme okamžite a rozhodne odpovedali. Ale nemyslím si, že by urobili takú šialenú vec. Toto je naozaj šialené. A z celého regiónu by to urobilo veľmi škaredú katastrofu," uviedol Arakčí pri rozhovore, ktorý sa uskutočnil na iránskom ministerstve zahraničia.
Trump v roku 2018 za svojho prvého funkčného obdobia jednostranne odstúpil od jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 a obnovil proti Teheránu sankcie.
Irán tvrdí, že jeho jadrový program slúži len civilným a mierovým účelom. Od amerického odstúpenia od dohody ale začal obohacovať urán na hodnoty, ktoré sú podľa západných vlád natoľko vysoké, že nemajú iný účel ako výrobu jadrovej bomby. Trump teraz dal najavo, že by vec s Iránom radšej riešil diplomatickou cestou a vyhlásil, že "dohoda by bola fajn".
Arakčí v rozhovore síce uviedol, že Irán je pripravený si Trumpov návrh vypočuť, ale zdôraznil, že začatie rozhovorov s USA bude vyžadovať viac ako len slová.
"Situácia je iná a oveľa zložitejšia ako minule," vyhlásil šéf iránskej diplomacie."Druhá strana by mala urobiť hodnotu vecí, aby si získala našu dôveru," dodal.
Kriticky sa Arakčí tiež vyjadril k Trumpovým nedávnym výrokom o tom, že by Palestínčania z Pásma Gazy mali byť odsunutí do Egypta či Jordánska, čo odmietla ako Káhira, tak aj Ammán. "Ja by som navrhol niečo iné. Skúste namiesto Palestínčanov odsunúť Izraelčanov do Grónska. Zabijete tým dve muchy jednou ranou," vyhlásil minister.
Arakčí v rozhovore tiež pripustil, že v poslednom roku boli spojenci Iránu - palestínsky Hamas a libanonský Hizballáh - oslabení. Teraz však podľa neho pracujú na vlastnej obnove.
Obyvatelia Teheránu, s ktorými Sky News hovorila, vyjadrili nádej, že sa Irán so Západom dohovorí a povedie to k zrušeniu sankcií a zlepšeniu ich ekonomickej situácie. Podľa niektorých odhadov dosiahla inflácia v Iráne 50 percent, pätina mladých ľudí je nezamestnaná a iránsky rial je najslabší v histórii.