Členovia novej sýrskej vlády chcú, aby Izrael odišiel z pohraničného územia, ktoré obsadil pri páde režimu Bašára Asada v decembri. Uviedli to dnes po rokovaní s predstaviteľom OSN pre mierové misie Jean-Pierrom Lacroixom, napísala agentúra AFP. V utorok izraelský minister Jisrael Kac oznámil, že izraelskí vojaci zostanú po neobmedzenú dobu na hore Hermon, ktorú obsadili na konci minulého roka.
Ministri vo vyhlásení spomínajú dohodu z roku 1974 uzavretú medzi Izraelom a Sýriou. V rámci dohody vznikla medzi oboma krajinami nárazníková zóna, ktorú kontrolovali jednotky OSN. V súvislosti s pádom režimu Bašára Asada izraelská armáda nárazníkovú zónu, ktorej súčasťou je práve aj hora Hermon, obsadila.
OSN porušenie dohody z roku 1974 odsúdila. Pri dnešnom rokovaní delegácia OSN podľa sýrskej agentúry SANA uviedla, že chce problém na hranici vyriešiť a obnoviť stabilitu.
Kac v utorok vyhlásil, že izraelská armáda zostane na neobmedzenú dobu v nárazníkovej zóne a na hre Hermon, aby zaistila bezpečnosť obyvateľov Izraela aj časti Golanských výšin, ktoré Izrael okupuje.
Izrael sa zmocnil časti Golanských výšin, ktoré patrili Sýrii, počas šesťdňovej vojny v roku 1967. Sýria sa neúspešne pokúsila územie dobyť späť za vojny v roku 1973. Podľa dohody o "odpútaní" z roku 1974 izraelské jednotky časť územia vypratali a od hory severu k jordánskym hraniciam na juhu vzniklo nárazníkové pásmo so šírkou dvoch až šiestich kilometrov. V roku 1981 Izrael okupované územie anektoval. Medzinárodné spoločenstvo túto anexiu neuznáva s výnimkou Spojených štátov, ktoré uznali izraelskú zvrchovanosť nad okupovaným územím v roku 2019 počas prvej administratívy prezidenta Donalda Trumpa.
Izrael a Sýria nemajú oficiálne diplomatické vzťahy a medzi oboma krajinami stále panuje vojnový stav. Izrael v posledných rokoch opakovane útočil na sýrske územie a robil tak aj počas krízy na konci minulého roka, kedy padla vláda vtedajšieho prezidenta Asada.