Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes odsúdila stredajšie hlasovanie v Spolkovom sneme, kde sa návrh opozičnej konzervatívnej únie CDU/CSU na sprísnenie migračnej a azylovej politiky podarilo schváliť za pomoci Alternatívy pre Nemecko (AfD).
Nemeckí poslanci v stredu schválili právne nezáväzný návrh CDU /CSU, ktorý vyzýva vládu na sprísnenie migračnej a azylovej politiky.
Pád protipožiarneho múru
Päťbodový plán, ktorý predseda CDU Friedrich Merz predložil v reakcii na útok v Aschaffenburgu s dvoma mŕtvymi, vyzýva okrem iného na zavedenie trvalých kontrol na hraniciach so všetkými susedmi, na dôslednejšie deportácie či na odmietanie migrantov bez dokumentov priamo na hranici, aj keby mali právo na medzinárodnú ochranu.
Pobúrenie nevyvolal ani tak obsah právne nezáväzného návrhu, ale fakt, že ho snem schválil za pomoci hlasov AfD, ktorá je označovaná za pravicovo populistickú až krajne pravicovú stranu.
Nemecké médiá dnes v tejto súvislosti píšu o prelomení tabu, pretrhnutí hrádze či páde protipožiarneho múru. Toto označenie sa používa pre skoršiu zásadu CDU/CSU, že nebude s AfD, ktorú považuje za pravicovo extrémistickú, na žiadnej úrovni spolupracovať.
Merkelová hovorí o chybe
Vo vyhlásení, ktoré vydala Merkelovej kancelária, sa píše, že bývalá kancelárka a predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) považuje za chybu "vedome prvýkrát pri hlasovaní v Spolkovom sneme umožniť dosiahnutie väčšiny hlasmi AfD".
Podľa nemeckých médií AfD už v minulosti hlasovala za návrhy, ktoré boli schválené, nikdy ale neboli hlasy jej poslancov rozhodujúce pre schválenie, ako tomu bolo v stredu.
Podľa Merkelovej je teraz potrebné, aby "všetky demokratické strany spoločne naprieč politickým spektrom... robili všetko, aby do budúcnosti zabránili takým strašným atentátom, aké sa odohrali krátko pred Vianocami v Magdeburgu a pred niekoľkými dňami v Aschaffenburgu - a to nie ako taktický manéver, ale vecne, umiernene a na základe platného európskeho práva".
Merkelová stála na čele nemeckej vlády 16 rokov, v rokoch 2005 až 2021. V rokoch 2000 až 2018 bola predsedníčkou CDU. Súčasný predseda strany a kandidát na kancelára za CDU/CSU Merz bol jej straníckym rivalom. V roku 2002 ho napríklad Merkelová vytlačila z funkcie predsedu parlamentnej frakcie, načo Merz opustil politiku. Po návrate vyviedol CDU zo stredu, kam ju doviedla Merkelová, a začal raziť nový smer, ktorý je výrazne konzervatívnejší.
Podľa prieskumov verejnej mienky februárové predčasné parlamentné voľby vyhrá Merzova CDU/CSU, v posledných týždňoch ale jej podpora klesá a v stredajšej sondáži agentúry YouGov sa dostala pod 30 percent. Podpora AfD, ktorá sa zrejme stane druhou najsilnejšou stranou v Spolkovom sneme, naopak rastie. V sondáži YouGov získala 23 percent.