Násilie na východe Konga bude ďalej eskalovať a možno sa rozšíri aj cez hranice, varoval dnes vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk. Vyzval preto na dnešnom zasadnutí Rady pre ľudské práva OSN (UNHRC) všetkých, ktorí majú na dianie vplyv, aby pomohli násilie ukončiť, píše agentúra AFP.
Desiatky členských štátov odsúdili násilie a porušovanie práv vo východnom Kongu a prijali konžský návrh. Podľa agentúry Reuters bola proti len Rwanda.
Boje majú už tritisíc mŕtvych
Podľa odhadov zahynulo v oblasti od 26. januára približne 3000 ľudí a ďalších takmer 2900 ich bolo zranených, povedal dnes Türk s tým, že skutočné počty sú pravdepodobne o dosť vyššie. Jeho úrad preveruje početné správy týkajúce sa obvinení zo znásilnenia, skupinového znásilnenia a sexuálneho zotročovania, dodal.
Türk zdôraznil, že všetci páchatelia násilností v rámci tohto konfliktu musia stať pred spravodlivosťou.
"Medzinárodné spoločenstvo dnes ľutuje, že nezasiahlo v roku 1994, aby zastavilo genocídu (v Rwande)," povedal konžský minister pre zahraničný obchod Julien Paluku. "Ale pozor, rovnaký prezident Kagame, ktorého ľud bol obeťou tejto genocídy, teraz vykonáva rovnakú vec," dodal. Paul Kagame vládne v Rwande od roku 2000.
Rwanda nie je zodpovedná za nestabilitu vo východnom Kongu, povedal dnes na zasadnutí rwandský veľvyslanec pri OSN James Ngango. Po obsadení mesta Goma Rwanda naopak získala nové dôkazy, že Kongo malo v úmysle zaútočiť na Rwandu, povedal bez toho, aby dôkazy zverejnil či bližšie opísal.
Spomenul však, že v Gome nájdené zbrane ako drony a delá neboli určené na boj proti M23, ale na útok proti Rwande, píše agentúra Reuters.
USA zvažujú sankcie
Spojené štáty môžu uvaliť sankcie na rwandských a konžských predstaviteľov, varovala diplomatická nóta zaslaná Keni, ktoré predsedá Východoafrickému spoločenstvu a snaží sa sprostredkovať rokovania medzi Rwandou a Kongom, ktoré by viedli k upokojeniu situácie.
Podľa USA zabezpečenie stability v regióne predpokladá stiahnutie rwandských jednotiek a ich výzbroje z Konga. "Máme požiadavky na obe strany, a preto zvážime sankcie proti tým, ktorí nespolupracujú, vrátane vojenských a vládnych predstaviteľov oboch vlád," cituje Reuters z americkej nóty.
Rwanda dlhodobo obviňuje Kongo, že poskytuje úkryt rwandským protivládnym povstalcom aj niektorým Hutuom, ktorí sa v roku 1994 podieľali na genocíde v Rwande.
Skupina M23 sa pred viac ako desiatimi rokmi odštiepila od konžskej armády, tvorí ju predovšetkým etnickí Tutsiovci a podporuje ju susedná Rwanda. Na konci roku 2021 sa povstalecká skupina znovuobjavila a zmocnila sa značných častí provincie Severné Kivu. Súčasné boje vysídlili státisíce obyvateľov.