Europoslanci si dnes na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu pripomenuli siedme výročie vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Európsky komisár pre demokraciu, justíciu a vládu práva Michael McGrath v tejto súvislosti predstavil sadu opatrení, ktoré chce Európska komisia chrániť prácu novinárov.
Kuciak a Kušnírová boli 21. februára 2018 zavraždení vo svojom dome vo Veľkej Mači. Vražda vyvolala najväčšiu vlnu protestov od pádu komunizmu, ktoré vyústili do demisie vtedajšieho premiéra Roberta Fica. Ten po tom, ako sa vrátil do čela vlády v októbri 2023, čelí kritike, že ohrozuje princípy právneho štátu a že krajinu otáča smerom k Rusku.
Ohrozenie života
"Žiadny novinár by nikdy nemal obetovať svoj život, keď odkrýva pravdu a slúži verejnosti," povedal eurokomisár McGrath. "Komisia podnikla kroky na posilnenie slobody a plurality médií, na väčšiu ochranu novinárov pri ich práci," dodal.
V tejto súvislosti spomenul v roku 2021 schválené odporúčanie členským štátom, ktorého cieľom je zabezpečiť bezpečnejšie podmienky práce pre všetkých ľudí činných v médiách.
Európsky parlament vlani prijal Akt o ochrane slobody novinárov a nezávislosti médií, ktorý má prvýkrát na úrovni Európskej únie pomôcť chrániť ich pred politickým a ekonomickým zasahovaním.
V roku 2024 bola navyše prijatá smernica proti účelovým žalobám, ktoré majú zacieľovať zastrašiť novinárov alebo iné osoby z radov verejnosti. Členské štáty ju majú zapracovať do svojho práva najneskôr do mája budúceho roku.
Europoslanci z radov opozičnej strany Progresívne Slovensko na pôde europarlamentu usporiadali spomienkové stretnutie, na ktorom sa zúčastnil McGrath a ďalšie osobnosti. Na záver rozpravy uctili europoslanci zavraždenú chvíľu ticha.
Slovenskí europoslanci
Podľa europoslankyne Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej (Progresívne Slovensko) udalosti po Kuciakovej vražde ukázali, že na Slovensku je veľmi živé spoločenstvo ľudí, ktorým záleží na veciach verejných a ktorí dokážu demonštrovať v uliciach za pravdu a spravodlivosť. Títo ľudia podľa nej vedia, že ich Únia nenechá bez pomoci.
Europoslankyňa Katarína Roth Nevedalová, zvolená za Smer - sociálnu demokraciu, naopak vyzvala, aby sa na Slovensku prestalo "tancovať na hrobe" Kuciaka a Kušnírovej a zneužívať ich smrť na politickú diskusiu. Podľa nej aj vďaka novinárom vyústila v krajinu politická debata do nenávisti, ktorá viedla k vlaňajšiemu atentátu na Fica. Novinári by si podľa nej mali uvedomovať, aké prinášajú správy.
Český europoslanec Tomáš Zdechovský v rozprave kritizoval súčasnú situáciu na Slovensku. "Nezávislé médiá sú pod tlakom, štátne inštitúcie sa ohýbajú pod záujmami mocných a zákony, ktoré mali chrániť spravodlivosť, sa menia v prospech tých, ktorí sa boja zodpovednosti," povedal s tým, že Únia niečo také nesmie dopustiť.