Protestné zhromaždenie vedené študentami štyroch štátnych univerzít v Srbsku na pamiatku v meste Kragujevac. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

V Srbsku usporiadali demonštrácie odporcovia aj stúpenci vlády prezidenta Vučiča

15.02.2025, 17:35
15.02.2025, 22:21
Autor:
ČTKČTK

Dnešná demonštrácia vedená študentmi v meste Kragujevac bola poslednou zo série protestov, ktoré vyvolalo nešťastie v meste Novi Sad.

Odporcovia i stúpenci vlády prezidenta Aleksandara Vučiča dnes na oddelených miestach Srbska usporiadali manifestácie pri príležitosti Dňa štátnosti tejto balkánskej krajiny. Na protivládnu demonštráciu v meste Kragujevac dorazili desiatky tisíc protestujúcich, tisíce ľudí v meste Sremska Mitrovica naopak Vučiča podporili. Informovala o tom agentúra AP.

Dnešná demonštrácia vedená študentmi v meste Kragujevac bola poslednou zo série protestov, ktoré vyvolalo nešťastie v meste Novi Sad, kde vlani 1. novembra pri páde betónového prístrešku pred stanicou zahynulo 15 ľudí.

Organizátori vinia vládu z korupcie a nepotizmu, čo podľa nich zapríčinilo nekvalitnú stavebnú prácu na nedávno zrekonštruovanej streche. Vláda obvinenia odmieta, v súvislosti s nešťastím však rezignoval premiér Miloš Vučević.

Do Kragujevacu sa z celej krajiny zišli desaťtisíce ľudí, ktorí okrem požiadavky na úplné vyšetrenie tragédie v Novom Sade žiadali tiež eliminovanie korupcie a dodržiavanie zásad právneho štátu.

image

Srbskí študenti nastavujú vláde krvavú dlaň. Ich protesty podporujú i dôchodcovia

Študenti si mesto v centrálnom Srbsku vybrali kvôli tomu, že tu bola 15. februára 1835 vyhlásená nová ústava, ktorá sa snažila obmedziť právomoci vtedajších vládcov. Tento dátum sa teraz v Srbsku oslavuje ako Deň štátnosti.

"Som tu, aby som podporila túto študentskú revoltu, ktorá prerástla do občiansku vzporu, a aby som bojovala za právny štát i spravodlivosť v tejto spoločnosti, aby sa Srbsko stalo krajinou, kde sa žije dôstojne," povedala žena, ktorá prišla z Belehradu a predstavila sa ako Teodora.

V Sremskej Mitrovici, malom meste severozápadne od Belehradu, sa medzitým konala provládna manifestácia. Vučić podľa AP zopakoval svoje časté tvrdenie, že ho chce Západ zosadiť s pomocou demonštrácií, čo by podľa neho mohlo viesť k rozpadu krajiny.

Študentské protesty prezident označil ako "najšpinavšiu farebnú revolúciu v dejinách ľudstva", v zjavnom odkaze na niekdajšiu revolúciu vo východoeurópskych krajinách.

Vučić a jeho Srbská pokroková strana sú v Srbsku pri moci od roku 2012. Najnovšie protesty vyvolané nešťastím v Novom Sade sú odrazom širšej nespokojnosti s prezidentom a jeho vládou, ktorú časť spoločnosti vidí ako čoraz viac autoritársku a podliehajúcu korupcii.

Masové demonštrácie sa v nedávnej minulosti uskutočnili v Srbsku tiež v súvislosti s chystanou ťažbou lítia v krajine či po dvoch hromadných vraždách, ktoré si predvlani vyžiadali celkovo 19 obetí.

01 - Modified: 2025-03-11 17:10:20 - Feat.: - Title: Rutte vyzval Kosovo a Srbsko na normalizáciu vzťahov. Nájdite trvalý mier, odkazuje z Prištiny 02 - Modified: 2025-03-11 15:44:54 - Feat.: - Title: Vučič diskutoval s Trumpovým synom o vzťahoch Belehradu s Washingtonom 03 - Modified: 2025-03-11 06:13:33 - Feat.: - Title: Stovky demonštrantov blokujú budovu srbskej štátnej televízie a rozhlasu 04 - Modified: 2025-03-10 08:21:19 - Feat.: - Title: V USA zadržali vodcu propalestínskych protestov na Kolumbijskej univerzite 05 - Modified: 2025-03-08 06:35:29 - Feat.: - Title: Grécka vláda ustála hlasovanie o vyslovení nedôvery, protesty ju kritizujú kvôli železničnej tragédii
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
11. marec 2025 22:42