Nedávna Mníchovská bezpečnostná konferencia, ktorou otriasol prejav amerického viceprezidenta J. D. Vancea, skončila netradične emotívne. Predseda podujatia Christoph Heusgen sa počas svojho záverečného príhovoru rozplakal.
Zatiaľ čo prítomní hostia mu zatlieskali, na sociálnych sieťach sa ľudia hádajú, či je to ukážka slabosti Európy, alebo nie. A na ruskom ministerstve zahraničia sa smejú.
Transatlantická konferencia
Rozruch na každoročnom stretnutí diplomatov, armádnych činiteľov a politikov vyvolal príhovor amerického viceprezidenta, ktorý kritizoval údajný úpadok slobody slova v Európe a zasvätil tomu väčšinu svojej reči. O vojne na Ukrajine sa zmienil len okrajovo. Napríklad podľa šéfky diplomacie Únie Kaji Kallasovej prejav znel, ako keby chcel s Európou vyvolať konflikt.
Okrem toho sa vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodla o mieri na Ukrajine rokovať s Ruskom sama – bez Ukrajincov, bez Európanov. S ohľadom na tento vývoj sa v pondelok v Paríži koná stretnutie zástupcov veľkých európskych krajín.
Ďalšiu vetu už v nedeľu Heusgen však nedopovedal. „Dovoľte mi to ukončiť, čo začína byť ťažké...“ zlomil sa mu hlas. So slzami v očiach a za potlesku divákov potom odišiel z pódia. S niektorými hosťami sa potom objal. A na sociálnych sieťach sa tí, ktorí video z bezpečnostnej konferencie videli, rozdelili na dva tábory.
Jedni kritizovali, že práve vo chvíli, keď sa Európa bez Američanov musí vzchopiť a ukázať silu, jej predstaviteľ plače. Druhí ho hájili s tým, že emócie sú ľudské a dojať sa v takej atmosfére nie je nič zvláštne.
Matiné v liečebni, tvrdí Zacharovová
Na neobvyklú situáciu však zareagovala aj Moskva. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová na Telegrame jednak celú konferenciu označila za „matiné v psychiatrickej liečebni“ a napísala, že by všetci prítomní diplomati „mali dostať mlieko na vylúčenie jedovatých toxínov zo svojich tiel“. Prejav „rusofóba Heusgena“ bol potom podľa nej čerešničkou na torte.
„Vyhlásil, že na Rusko by sa nemal používať !!!appeasement!!!, pretože táto politika v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia nefungovala. To znamená, že klamal priamo z pódia v centre Mníchova bez toho, aby pripomenul kto, koho a ako uzmieroval v roku 1938. Tak si to vynahradíme,“ píše hovorkyňa a popisuje okolnosti mníchovskej dohody, v ktorej Západ prenechal československé Sudety hitlerovskému Nemecku.
Dodala, že tým začala druhá svetová vojna. „Ale potom sa Heusgen neudržal a povedal, že Putin ‚reaguje len na silu‘, a potom... sa rozplakal. Buď aby ukázal silu slabosti, ale to je tak trochu ženský príbeh. Alebo len ďalšie klamstvá. Veď to bol Putin, kto ich v roku 2007 práve v tejto miestnosti vyzval k svetovej spolupráci, vzájomnému rešpektu a medzinárodnému právu. Mimochodom, pochopili ste, prečo si ten Nemec utrel nos a potom si ho utrel o celé čelo?“ vysmieva sa Zacharovová.
Šesťdesiatdeväťročný Heusgen v minulosti pôsobil ako poradca niekdajšej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a mníchovskej konferencii predsedal v posledných dvoch rokoch. Po ňom má vedenie prevziať bývalý generálny tajomník NATO a súčasný nórsky minister financií Jens Stoltenberg. Ten o Heusgenovi podľa agentúry DPA povedal, že konferenciu "urobil silnejšou, rozšíril ju a zlepšil".
V súvislosti s Heusgenovou emotívnou rozlúčkou teraz mnohí pripomínajú, že to bol práve on, kto sa v nemeckej delegácii na Valnom zhromaždení v roku 2018 smial Trumpovi. Ten vtedy práve varoval Nemcov pred prílišnou závislosťou na dodávkach ruského plynu.