Od zvrhnutia prezidenta Bašára Asada v decembri minulého roka sa do svojich domovov v Sýrii vrátilo viac než 800-tisíc vnútorne vysídlených ľudí a 280-tisíc utečencov, ktorí prišli naspäť zo zahraničia. V utorok to na sociálnej sieti X oznámil vysoký komisár OSN pre utečencov (UNHCR) Filippo Grandi, píše agentúra AFP.
Pádom Asada sa skončilo desaťročia trvajúce obdobie moci jeho rodiny v Sýrii. Za jeho vlády v roku 2011 brutálnym potlačením protivládnych protestov vypukla občianska vojna, ktorá si vyžiadala viac než pol milióna mŕtvych a viedla k vysídleniu ďalších miliónov ľudí.
"Od pádu režimu v Sýrii sa podľa našich odhadov vrátilo do svojich domovov 280.000 sýrskych utečencov a viac ako 800-tisíc ľudí vysídlených v krajine," napísal Grandi na sieti X.
Islamistami vedení povstalci sa od zvrhnutia bývalého prezidenta snažia ubezpečiť medzinárodné spoločenstvo, že sa odpútali od svojej minulosti, keď boli odnožou džihádistickej siete al-Káida, a sľubujú, že budú rešpektovať práva menšín.
Grandi považuje za naliehavé, aby bolo včasné úsilie o obnovu vojnou poznačenej Sýrie "odvážnejšie a rýchlejšie". V opačnom prípade varuje pred opätovným odchodom ľudí z krajiny.
V polovici februára sa na konferencii v Paríži približne 20 krajín vrátane arabských národov, Turecka, Británie, Francúzska, Nemecka, Kanady a Japonska dohodlo, že budú spolupracovať, aby zaistili, že dôjde "k úspešnej transformácii v rámci procesu vedeného Sýriou", aby mohli Sýrčania vybudovať bezpečnejšiu, sľubnejšiu a pokojnejšiu budúcnosť.