Palestínčania prechádzajú okolo skládky, uprostred prímeria medzi Izraelom a Hamasom v meste Gaza. FOTO: Reuters
StoryEditor

Gaza sa topí v haldách odpadkov a sutín, potkany z nich šíria choroby, píše španielsky denník

19.02.2025, 14:38
Autor:
ČTKČTK

Už pred vojnou sa Pásmo Gazy stretávalo s humanitárnou krízou a už vtedy malo problém zvládnuť asi 1,7 ton odpadkov vyprodukovaných denne, napísal španielsky denník El País.

Obyvatelia Pásma Gazy, ktorí sa počas prímeria vracajú do svojich domovov zničených masívnym izraelským bombardovaním, sa stretávajú okrem iného so stovkami tisíc ton odpadkov. Tie sa počas viac ako ročnej vojny navŕšili na improvizovaných skládkach.

Ľuďom sužovaným humanitárnou krízou tak navyše hrozia choroby, ktoré môžu šíriť potkany, ktoré žijú v týchto haldách odpadkov a sutín z rozborených domov. Upozornil na to dnes španielsky denník El País.

image

Pásmo Gazy okrem vojny sužujú aj tisíce ton odpadkov, množia sa tam krysy a hmyz

Izraelská ofenzíva v Pásme Gazy, ktorá bola odvetou za teroristický útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra 2023, spočívala v prvých mesiacoch najmä v masívnom bombardovaní. To podľa správy Rozvojového programu OSN (UNDP) z vlaňajšieho októbra, na ktorú sa odvoláva denník El País, znemožnilo prístup miestnej palestínskej správy, ovládanej Hamasom, k veľkým skládkam odpadu.

Bombardovanie tiež zničilo kontajnery na odpad aj smetiarske vozidlá, čo spôsobilo bezprecedentné hromadenie odpadkov v uliciach a v blízkosti utečeneckých táborov, kam boje vyhnali väčšinu obyvateľov tohto územia.

V pásme Gazy platí od 19. januára dohoda o prímerí, ktorej cieľom je najmä prepustenie rukojemníkov držaných Hamasom a jeho spojencami v Gaze od októbra 2023 výmenou za prepustenie Palestínčanov z izraelských väzníc.

Dohoda však zahŕňa aj záväzok Izraela pustiť na toto územie väčšie množstvo humanitárnej pomoci a tiež dodávky stanov, kontajnerových domov i strojov na odpratávanie sutín.

image

V Pásme Gazy je viac vojnového odpadu než na Ukrajine, tvrdí OSN

Už pred vojnou sa Pásmo Gazy stretávalo s humanitárnou krízou a už vtedy malo problém zvládnuť asi 1,7 ton odpadkov vyprodukovaných denne, napísal El País. Nahromadenie odpadkov počas bojov a zničená infraštruktúra, vrátane tej sanitárnej, prispievajú k šíreniu infekčných chorôb, uviedla správa UNDP.

Aj holandská organizácia PAX, zameraná na ochranu civilistov v čase vojny, vlani v júli zverejnila správu nazvanú Vojna a odpadky v Gaze, v ktorej pomocou satelitných snímok zdokumentovala viac ako 225 improvizovaných skládok na tomto území menšom ako Praha. Niektoré z nich sa tiahli do dĺžky stoviek metrov a stali sa živnou pôdou pre choroby aj vážnym rizikom pre životné prostredie.

01 - Modified: 2025-04-11 12:39:09 - Feat.: - Title: Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva varoval pred krokmi Izraela v Gaze 02 - Modified: 2025-04-11 07:16:28 - Feat.: - Title: Pri izraelskom nálete zahynula v Pásme Gazy desaťčlenná rodina 03 - Modified: 2025-04-11 11:45:43 - Feat.: - Title: Zbierať a recyklovať elektroodpad nie je také „cool“ ako vyvíjať mikročipy, vyžaduje to však zákon 04 - Modified: 2025-04-10 18:03:35 - Feat.: - Title: Ak Francúzsko uzná palestínsky štát, bude to významný krok, tvrdí Hamas. Macronov plán kritizuje Izrael 05 - Modified: 2025-04-10 13:26:16 - Feat.: - Title: Rezort vnútra spolupracoval na prevoze štyroch detských pacientov z Pásma Gazy
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
11. apríl 2025 21:43