Víťazstvo Friedricha Merza a jeho konzervatívnej únie CDU/CSU v nedeľňajších voľbách považuje nemecká tlač vo svojich dnešných komentároch napriek zisku viac ako 28 percent hlasov za slabé.
Denníky sa ale zhodujú na potrebe rýchleho vzniku novej vlády, a to aj vzhľadom na medzinárodný kontext, keď sa Spojené štáty odkláňajú od Európy.
Nemci chcú zmenu
Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napísal, že CDU/CSU zvíťazila preto, že Nemci chcú zmenu a tá teraz musí nastať, inak bude AfD ešte silnejšia. Pre Merza však bude zostavenie koalície podľa FAZ náročnou úlohou. "Nekonečne času na to Nemecko nemá. Na tretie výročie ruského prepadnutia (Ukrajiny), keď americký prezident (Donald Trump) postavil politický svet západu hore nohami, čaká Európa na to, keď bude v Berlíne akcieschopná vláda," napísal FAZ.
"Nemci hlasovali za zmenu kurzu, najmä v migračnej a hospodárskej politike. Merz bude musieť v akomkoľvek mysliteľnom spojenectve robiť kompromisy a tým aj škrty vo vlastnom programe," upozornil FAZ
Denník Süddeutsche Zeitung píše o "slabom víťazstve" CDU/CSU a dodáva, že najhoršie čo by sa teraz mohlo Nemecku, ale aj Európe stať, by boli "rakúske pomery", teda zdĺhavé utváranie vlády, kedy by Merz musel mnoho mesiacov vyjednávať, zatiaľ čo socialista Scholz by zostával kancelárom.
Nemci podľa denníka doterajšieho kancelára úplne jasne odmietli, ale nepovedali jasné "áno" jeho vyzývateľovi. Merzovi sa v krátkej zimnej predvolebnej kampani nepodarilo nadchnúť voličov pre neho alebo nejaký projekt, ktorý by bol spájaný s jeho nástupcom do čela vlády. Voliči však nepovedali jasne, čo si želajú namiesto predchádzajúcej "semaforovej" koalície, myslí si denník.
"Ekonomicky najúspešnejšia krajina kontinentu musí čo najrýchlejšie opäť zaujať vedúcu úlohu, bok po boku s Francúzskom, ktorú mala za (predchádzajúcej kancelárky Angely) Merkelovej," napísal Süddeutsche Zeitung
Triumf vyzerá inak
Denník Bild vyzýva víťazných konzervatívcov na to, aby začali čo najskôr pracovať, okrem iného preto, že "svet sa práve obracia hore nohami". Bulvárny denník tiež poukazuje na skutočnosť, že takmer 50 percent ľudí hlasovalo za liberálno-konzervatívne až krajne pravicové pozície a uspeli sily požadujúce zmeny v migračnej a hospodárskej politike.
"Vôľa voličov - aj keď sa to niekomu nemusí páčiť - sa nesmie zvrhnúť vo svoj opak," napísal Bild. "To znamená, že musí nastať politická zmena pri migrácii a ekonomike. Inak sa môže AfD – ako FPÖ v Rakúsku – stať najsilnejšou stranou," varuje Bild.
"Triumf vyzerá inak ako relatívne víťazstvo Friedricha Merza," píše spravodajský portál T-Online, podľa ktorého na Merza čaká "najťažšie kancelárstvo v povojnových dejinách". Merz podľa portálu musí krajinu urobiť bojaschopnou, viac vyžadovať od občanov, opäť naštartovať ekonomiku a stať sa ústrednou postavou novej, silnej Európy, ktorá môže uspieť aj bez USA.
Enormná účasť
Denník Handelsblatt píše o ťažkom novom začiatku. Na budúceho kancelára Merza podľa neho čaká päť výziev: Musí sa stať "európskym" kancelárom, posilniť obranyschopnosť Nemecka, naštartovať obrat ekonomiky, rozvíjať "novú formu pragmatickej politiky" a zároveň nesmie vzbudzovať falošné nádeje, že politické rozhodnutia v Nemecku budú prijímané bez sporov a niekedy dlhých diskusií.
"Efektívny, ale na kompromisoch založený krízový manažment" vlády a strán stredu v Spolkovom sneme by bol podľa denníka prospešný nielen pre blahobyt a bezpečnosť krajiny, ale aj najlepšou cestou, ako zabrániť ďalšiemu posilňovaniu AfD.
Obchodsblatt tiež pripomína vysokú volebnú účasť v nedeľňajších voľbách, ktorá dosiahla zhruba 82,5 percenta.
"Ľudia význam týchto volieb pochopili, pretože volebná účasť bola enormne vysoká, čo je podivuhodné po dňoch, keď mnohí nevedeli, koho by vôbec mali voliť. To je silné znamenie pre parlamentnú demokraciu, ktorá je zvonku aj zvonku pod masívnym tlakom," napísal Handelsblatt.