Mohlo by sa zdať, že vonkajšia hrozba prakticky od všetkých susedov a z celého regiónu zapríčiní, že sa všetci Izraelčania zomknú a potiahnu za jeden povraz. Ale zdanie klame. Máloktorá krajina je tak rozdelená ako Štát Izrael.
Pro(ti)izraelskí
Útok Hamasu zo 7. októbra 2023 hlboko rozdelenú izraelskú spoločnosť dočasne zjednotil, ale vlečúca sa vojna v Gaze Izraelčanov zase rozdeľuje podľa zavedených štiepiacich sa línií. Nezhodnú sa ani na príčinách vojny, ani na tom, ako ju ukončiť. V tomto svetle je však mimoriadne problematické, čo to znamená byť proizraelský. Alebo naopak protiizraelský.
Tieto požiadavky mi v Jeruzaleme pred Knesetom - izraelským parlamentom, odriekavali demonštranti, ktorí tam kritizujú najpravicovejšiu vládu v dejinách Izraela, vedenú Benjaminom Netanjahuom.
Ako mi vysvetlil jeden z nich, armádny dôstojník vo výslužbe, ktorý sa predstavil ako Beny: „Nakoniec vyhráme. Vy ste v Československu za pražskej jari tiež bojovali za lepší svet, a to vás mohli prejsť ruské tanky. Navyše je inšpiratívne, ako ste sa bez krviprelievania rozišli so Slovákmi. Nám sa s Palestínčanmi dvojštátne riešenie nedarí.“
Netanjahu verzus ľud
Protest pred Knesetom začal 7. novembra 2023, presne mesiac po útoku Hamasu. V židovskej tradícii je totiž zvykom tridsať dní od úmrtia zaspomínať na zosnulého, otec jednej z obetí zo 7. októbra 2023 preto po mesiaci pred parlamentom verejne zaspomínal na syna.
A ostatných inšpiroval, aby vztýčili stany, zriadili umyvárne, vylepili plagáty unesených, začali sa tu schádzať a niektorí i prespávať. Nechcú, aby sa 7. október opakoval. Nechcú, aby zbytočne umierali vojaci a rukojemníci. A nechcú nekompetentnú vládu, ktorá ich pred Hamasom neochránila. Skôr než na Hamas sú tak nahnevaní na pravicových politikov.
Izraelská občianska spoločnosť a demokracia sú teda silné. Ako mi povedal demonštrant Avichai, vymedzujúci sa proti autoritárstvu, ktoré v arabskom svete prevažuje:
„Demokracia je silnejšia. Požadujeme zmenu. Ale skrze zákonné a demokratické mechanizmy.“ Keď sa vraj ľudia na niečom dohodnú a odhlasujú si to, sú ochotnejší pre to niečo urobiť či obetovať bez toho, aby ich musel ktokoľvek nútiť.
Na druhej strane, Gabriel Ben-Dor, politológ z univerzity v Haife, mi zase povedal:
„Spoločnosti sú dnes hlboko rozdelené všade na svete. Izrael má tú nevýhodu, že hĺbenie priekop medzi rôznymi skupinami občanov predstavuje okamžité bezpečnostné riziko. Každý protest má svoj protiprotest. Demonštrácie proti vláde Benjamina Netanjahua tak privodili chaos a Hamas si ich vyložil ako slabosť. Preto zaútočil.“
Demokracia v ohrození
Politológ pripomína, že masové protesty ľavicovo a sekulárne ladených Izraelčanov proti vláde prišli po tom, čo Netanjahu zostavil v decembri 2022 vládu s krajne pravicovými náboženskými stranami, ktorých členmi boli neskrývaní extrémisti ako Itamar Ben Gvir, predseda rasistickej strany Ocma Jehudit (Židovská sila), ktorý do januára tohto roka za...
Zostáva vám 85% na dočítanie.