Súd dnes uložil trest jedného roka väzenia a šesťročný zákaz výkonu politických funkcií bosnianskosrbskému vodcovi Miloradovi Dodikovi. Píšu to agentúry AP a Reuters.
Dodik bol odsúdený za nerešpektovanie rozhodnutí Vysokého predstaviteľa pre Bosnu, ktorého medzinárodné spoločenstvo poverilo dohľadom nad plnením mierovej dohody z roku 1995. Politik predtým pohrozil odtrhnutím Republiky srbskej od Bosny v prípade nepriaznivého rozsudku. Rozhodnutie súdu by mohlo ďalej destabilizovať tento krehký štátny útvar.
Dodik pred vynesením rozsudku povedal, že rozhodnutie súdu môže osadiť Bosne "smrteľnú ranu". Pohrozil, že v prípade nepriaznivého rozsudku bude usilovať o odtrhnutie Republiky srbskej (RS), ktorú vedie, od Bosny. Dodik označil súd za hon na čarodejnice.
Súd však nakoniec vyhovel požiadavkám obžaloby len čiastočne. Obžaloba totiž žiadala päť rokov väzenia a desaťročný zákaz výkonu funkcií.
Dodik stál pred súdom, pretože podpísal zákony, ktoré pozastavili výkon rozhodnutia bosnianskeho ústavného súdu a vysokého predstaviteľa, píše agentúra Reuters.
Bosna je od konca vojny v rokoch 1992 až 1995 rozdelená na dve vysoko autonómne entity, okrem RS je to moslimsko-chorvátska Federácia Bosny a Hercegoviny. Obe časti spájajú slabé centrálne inštitúcie a každá z nich má svoju vlastnú vládu.
Vysoký predstaviteľ, ktorým je v súčasnosti Christian Schmidt, dohliada na dodržiavanie daytonskej mierovej dohody z roku 1995. Tá ukončila takmer štyri roky trvajúcu vojnu, pri ktorej zahynulo okolo 100-tisíc ľudí.
Dodik podľa agentúry AFP dlhodobo kritizuje začlenenie RS do štátneho útvaru Bosny, ktorý označil dokonca za väzenie. Odmieta tiež rešpektovať právomoci vysokého predstaviteľa.
Jeho odporcovia ho obviňujú z korupcie a náklonnosti k autoritárskym vodcov. V minulosti napríklad podporoval ruského prezidenta Vladimira Putina či maďarského premiéra Viktora Orbána. Priazeň vyjadril aj americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.