Vojenské vyšetrovanie potvrdilo, že pri útoku na južný Izrael zo 7. októbra 2023 izraelská armáda nesprávne odhadla zámery palestínskeho militantného hnutia Hamas a podcenila jeho schopnosti. Správa pochádza z agentúr AFP a AP.
Humanitárna kríza
Takmer všetci z 2,4 milióna obyvateľov palestínskej enklávy boli v dôsledku zhoršujúcej sa humanitárnej krízy aspoň raz vysídlení zo svojich domovov.
Vyšetrovanie odhalilo, že armáda nesprávne odhadla zámery Hamasu a mylne sa domnievala, že hnutie, ktoré v roku 2007 prevzalo kontrolu nad Pásmom Gazy od Palestínskej samosprávy, má väčší záujem o správu územia ako o boj proti Izraelu.
Armáda tiež podcenila schopnosti Hamasu a bola úplne nepripravená na prekvapivý útok tisícov ťažko ozbrojených bojovníkov v skorých ranných hodinách v deň židovského sviatku Jom Kipur.
Zlyhanie armády
Vojenskí plánovači predpokladali, že v najhoršom prípade by Hamas mohol uskutočniť pozemnú inváziu z ôsmich hraničných bodov. Pri útoku 7. októbra však militanti útočili z viac ako 60 smerov.
Niekoľko hodín pred útokom sa tiež objavili náznaky, že Hamas sa uchyľuje k akcii, keďže militanti si do svojich telefónov nainštalovali izraelské SIM karty. Zo spravodajských zistení tiež vyplynulo, že ofenzívu sa Hamas pokúsil uskutočniť už trikrát predtým. Z neznámych dôvodov k nej však ani raz nepristúpil.
Pre názor, že Hamas si neželá vojnu, kľúčoví predstavitelia Izraela neprijali opatrenia, ktoré by mohli útok prekaziť. Izraelský vojenský predstaviteľ uviedol, že dnes už mŕtvy vodca Hamasu Jahjá Sinwár údajne útok plánoval už od roku 2017.
Zistenia zverejnené vo štvrtok by podľa AP mohli vyvinúť tlak na premiéra Benjamina Netanjahua, od ktorého verejnosť požaduje spustenie rozsiahlejšieho vyšetrovania s cieľom preskúmať politické rozhodnutia, ktoré útoku predchádzali.
Pre zlyhania pri útoku Hamasu už odstúpili viacerí vysokopostavení dôstojníci vrátane náčelníka generálneho štábu Herciho Haleviho.