Moskva vidí v rozhovoroch s Washingtonom príležitosť obnoviť svoju špionážnu sieť v Spojených štátoch.
Zbližovanie
Mocnosti sa o rokovaní o ambasádach dohodli po telefonáte medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom a po následnom stretnutí delegácií oboch krajín v Rijáde, pri ktorom sa okrem iného hovorilo aj o možnostiach ukončenia vojny na Ukrajine.
Vo štvrtok sa ruská a americká delegácia zišli v Turecku, aby prediskutovali detaily týkajúce sa zastupiteľských úradov, ako je počet zamestnancov, víza, diplomatické bankovníctvo a ďalšie prevádzkové záležitosti.
Americké ministerstvo zahraničia uviedlo, že išlo o konštruktívne rozhovory, na ktoré "v najbližšej dobe" nadviaže ďalšie stretnutie.
Podľa dvoch nemenovaných amerických predstaviteľov, ktorí hovorili so stanicou CNN, má záležitosť pre Rusko takú veľkú prioritu, že sa Rusi zdržujú plánovania ďalšieho rokovania na vysokej úrovni, kým neuvidia podstatný pokrok v obnovení ruskej diplomatickej prítomnosti v USA.
Ruské špionážne kapacity sa v poslednom desaťročí značne znížili, pretože Spojené štáty a Európa bežne vyhosťovali ruských špiónov pôsobiacich na veľvyslanectvách pod diplomatickým krytím. Od roku 2016 bolo z USA vyhostených viac ako 100 ruských diplomatov podozrivých zo špionáže.
Európa ruských agentov hromadne vyhostila po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022. Moskva tiež nemá vo Washingtone svojho veľvyslanca od vlaňajšieho októbra, keď post opustil Anatolij Antonov.
"Naši ľudia"
Povedať, že sú alebo by boli nadšení z obnovenia svojej diplomatickej prítomnosti v USA „je slabé slovo“, uviedol jeden americký činiteľ o Rusku.
Podľa iného amerického predstaviteľa sa Rusi „stále veľmi spoliehajú na ľudské spravodajstvo a kladú veľký dôraz na schopnosť svojich ľudí stretávať sa s kontaktmi“.
Rusi sú podľa zdrojov CNN zameraní najmä na získanie svojich diplomatických nehnuteľností v San Franciscu, New Yorku a Washingtone, ktoré USA zabavili v roku 2017 v odpovedi na zasahovanie Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.
Trump tiež v roku 2018 uzavrel ruský konzulát v Seattli kvôli jeho blízkosti k americkej ponorkovej základni Kitsap.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov uviedol, že otázku nehnuteľností predniesol 18. februára v Rijáde počas stretnutia s so svojím americkým náprotivkom Markom Rubiom, poradcom pre národnú bezpečnosť Mikom Waltzom a splnomocnencom pre Blízky východ Stevom Witkoffom.
Americkí predstavitelia sa obávajú, ako bude Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) schopný efektívne čeliť silnejšej prítomnosti ruských spravodajských služieb na americkej pôde. Agentúra už teraz čelí napätiu pokiaľ ide o zdroje.