Libanonský prezident Džúzíf Awn pricestoval v pondelok do Saudskej Arábie, ktorá je jeho prvou zahraničnou návštevou od zvolenia do funkcie 9. januára tohto roku. S odvolaním sa na regionálne médiá o tom informovala agentúra AFP. AFP dodala, že na pondelok večer má Awn naplánované stretnutie s korunným princom Muhammadom bin Salmánom.
Vplyv Hizballáhu
Vplyv šiitskej strany Hizballáh po poslednej vojne s Izraelom oslabol - aj tým, že izraelská armáda na konci septembra 2024 pri nálete na baštu Hizballáhu v Bejrúte zabila jeho vodcu Hasana Nasralláha.
Vzťahy medzi Libanonom a Saudskou Arábiou boli roky napäté. V roku 2016 Rijád zastavil vojenskú pomoc libanonskej armáde vo výške troch miliárd dolárov, pričom ako dôvod uviedol vplyv Hizballáhu na politiku. Awn v piatok pre saudskoarabské noviny aš-Šark al-Awsat uviedol, že ak to bude možné, bude sa snažiť znovu aktivovať túto vojenskú pomoc.
Nová éra
Awn sa pri nástupe do úradu zaviazal, že bude predstaviteľom novej éry, v ktorej monopol na zbrane bude mať štát. Až donedávna bola totiž dominantnou silou v Libanone strana Hizballáh, ktorá si ako jediná ozbrojená frakcia po občianskej vojne v Libanone v rokoch 1975 - 1990 ponechala svoj arzenál zbraní.
V rozhovore pre piatkové vydanie denníka aš-Šark al-Awsat Awn zopakoval svoju víziu pre Libanon v podobe "politiky pozitívnej neutrality" a vyjadril želanie, aby Libanon mal "čo najlepšie možné vzťahy s bratskými arabskými krajinami".
Dodal, že Saudskú Arábiu si vybral ako svoju prvú destináciu svojich zahraničných ciest pre jej historické väzby s Libanonom a jej rolu regionálneho a globálneho hráča. Vyjadril nádej, že sa s Rijádom
podarí vybudovať "normálne ekonomické väzby", a uviedol, že Libanon by mohol svoje aktivity zladiť s Víziou 2030, čo je iniciatíva Rijádu na diverzifikáciu svojej ekonomiky, aby nebola sústredená len na ťažbu ropy.
Awn po návšteve Rijádu v utorok odletí do Káhiry, kde sa zúčastní na summite arabských krajín o situácii v palestínskom Pásme Gazy.