Vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Jo-čong dnes pohrozila, že Severná Kórea na pondelkové priplávanie troch amerických lodí do juhokórejského Pusanu odpovie provokáciami. Informovala o tom agentúra AP.
"Spojené štáty rozmiestnením svojich lodí a americko-juhokórejskými vojenskými cvičeniami chcú Severnej Kórei ukázať svoju najviac nepriateľskú a konfrontačnú vôľu. KĽDR preto plánuje, ako zvýšiť počet akcií ohrozujúcich bezpečnosť nepriateľa, ktorý v jej blízkosti rozmiestňuje strategické prostriedky a negatívne ovplyvňuje bezpečnosť krajiny," uviedla Kim, sestra severokórejského diktátora Kim Čong-una.
Pozorovatelia si myslia, že Severná Kórea môže skúšobne odpáliť rakety určené na zasiahnutie pevninskej časti USA alebo amerických vojenských základní v regióne. Juhokórejské ministerstvo obrany varovalo, že je pripravené reagovať na akékoľvek provokácie.
USA v pondelok do Pusanu vyslali lietadlovú loď s jadrovým pohonom Carl Vinson, krížnik Princeton a torpédoborec Sterrett. Išlo o súčasť vyjadrenia "neotrasiteľného" záväzku Spojených štátov, ktorý spočíva v odstrašení a ukážke pripravenosti vojenského spojenectva medzi Soulom a Washingtonom proti Severnej Kórei.
Vyslanie plavidiel bolo reakciou na to, že Kim Čong-un minulú stredu dohliadal na skúšobné odpálenie strategickej strely s plochou dráhou letu a že nariadil plnú pripravenosť na jadrový útok.
KĽDR vo februári odmietla plán na odstránenie jadrových zbraní z Kórejského polostrova. Krajina naopak oznámila, že chce svoj jadrový arzenál ďalej posilňovať, a to napriek rezolúciám Bezpečnostnej rady OSN, ktoré Pchjongjangu takéto kroky zakazujú.
O zastavenie severokórejského jadrového a raketového programu sa usiloval počas svojho prvého mandátu aj vtedajší americký prezident Donald Trump. V rokoch 2018 a 2019 kvôli tomu osobne rokoval s Kimom. Rokovania však skrachovali a analytici nepredpokladajú, že by sa v dohľadnej dobe podarilo usporiadať ďalší summit.