Pod neustálou hrozbou výbuchu a požiaru už takmer týždeň dňom i nocou pracujú hasiči, ktorí v Hustopečiach nad Bečvou na Přerovsku likvidujú následky vykoľajenia a požiaru vlaku prevážajúceho viac ako 1000 ton toxického benzénu. Hasiči zásah hodnotia ako extrémne nebezpečný, pretože stále nie je zažehnané riziko ďalšieho požiaru.
Horiaci vlak
V piatok minulý týždeň pri horiacom vlaku s benzénom zasahovalo až 180 hasičov. Pre riziko explózie zatiaľ nebola oznámená likvidácia ani lokalizácia požiaru.
Benzén v zmesi s vodou a v kombinácii s nízkymi teplotami tuhne, čo podľa Kovacsa znemožňuje jeho čerpanie. Kvôli tomu aj týždeň po nehode niektoré vykoľajené cisterny zostávajú stále na mieste. Po opatrnom prečerpaní benzénu a odvetraní prázdnych cisterien budú musieť hasiči celý priestor pripraviť tak, aby bolo možné bezpečne odstrániť vraky železničných vagónov.
Toxická látka
Zo 17 cisterien naplnených 1020 tonami toxického benzénu sa podarilo hasičom zachytiť 360 ton tejto toxickej látky. Časť zostala v dvoch nepoškodených cisternách, ktoré požiar nepohltil, zvyšok sa podarilo hasičom prečerpať. Dnes pracujú na poslednej cisterne. Zvyšok prchavej látky zhorel, časť sa dostala tiež do pôdy a priestoru koľají. Kontaminované územie bude musieť byť odťažené. Sanácia lokality podľa odborníkov môže zabrať aj dva roky.
Zásah hasičom komplikuje aj nutnosť pracovať v špeciálnom protichemickom obleku. Po návrate na základné stanovište musia prejsť dekontaminačným stanom, pretože benzén je vysoko karcinogénna látka.
"Každý deň je na mieste zhruba tridsať železničných hasičov. Z dôvodu potreby striedania síl sú do akcie povolaní nielen príslušníci zo staníc v okolí, ale aj ich kolegovia zo zvyšku republiky, "uviedol riaditeľ Hasičského záchranného zboru Správy železníc Ján Blecha, podľa ktorého zatiaľ nemožno odhadnúť termín sprevádzkovania trate z Hraníc na Morave do Valašského Medziříčí.