Ministri zahraničia krajín, ktoré sú členmi skupiny G7, v spoločnom komuniké podporili územnú celistvosť Ukrajiny. Zároveň vyzvali Rusko, aby podľa vzoru Kyjeva prijalo návrh na prímerie, inak môže čeliť ďalším sankciám, napísala agentúra Reuters.
Ich spoločné oznámenie po rokovaní v Kanade nasledovalo po týždňoch napätia medzi spojencami USA a americkým prezidentom Donaldom Trumpom kvôli jeho zásadným zmenám v prístupe USA v otázkach obchodu, bezpečnosti a Ukrajiny.
Predstavitelia skupiny G7 sa obávali, že sa im nepodarí dohodnúť na ucelenom dokumente, ktorý sa týka geopolitických tém z celého sveta, čo by mohlo nahrávať Rusku aj Číne. Počas zasadnutia o rôznych otázkach, od Ukrajiny až po Blízky východ, bolo podľa kanadskej ministerky zahraničných vecí Mélanie Jolyovej cieľom "udržať silnú jednotu G7."
Šéfovia diplomacií z Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Spojených štátov a tiež z Európskej únie sa vo štvrtok a dnes zišli v odľahlom turistickom mestečku La Malbaie v horách kanadskej provincie Québec.
Spoločné komuniké ministrov z krajín skupiny G7 podľa Reuters "potvrdilo ich neochvejnú podporu Ukrajiny v obrane jej územnej celistvosti a práva existovať a jej slobody, suverenity a nezávislosti."
Trumpova administratíva od januárového nástupu k moci územnú celistvosť Ukrajiny príliš nespomína, píše Reuters. USA pod Trumpovým vedením naopak nevylúčili možnosť, že Ukrajina bude Rusku musieť postúpiť časť svojho územia.
Zmienka územia celistvosti je "dôležitým prvkom komuniké", oznámila Reuters šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová.
Správa tiež vyzýva na nastolenie komplexného, spravodlivého a trvalého mieru v súlade s Chartou OSN. Členovia skupiny G7 vyzvali Rusko, aby rovnako ako Ukrajina súhlasilo s prímerím a plne ho realizovalo. V opačnom prípade by Moskva mohla čeliť ďalším sankciám. Ministri zahraničia tiež zdôraznili potrebu bezpečnostných opatrení, ktoré zaistia, že Ukrajina bude schopná brániť sa proti prípadným obnoveným útokom.