Hasiči dnes po troch dňoch uhasili požiar v rafinérii v juhoruskom meste Tuapse, ktorú podľa ukrajinských médií zasiahla nová ukrajinská raketa. Pokrok v ukrajinskom programe ďalekonosných striel minulý týždeň oznámil prezident Ruskom napadnuté krajiny Volodymyr Zelenskyj.
"Požiar v ropnom komplexe v Tuapse bol úplne zlikvidovaný. Som vďačný pracovníkom ministerstva pre mimoriadne situácie a všetkým, ktorí s požiarom nepretržite bojovali viac ako tri dni," napísal na telegrame gubernátor Krasnodarského kraja Veniamin Kondraťjev.
Predtým Kondraťjev uviedol, že po ukrajinskom útoku z noci na piatok požiar zachvátil nádrž s asi 20-tisíc tonami benzínu. Do hasenia sa zapojilo najmenej 200 ľudí.
Opakovaný zásah
Rafinéria v Tuapse je jednou z najväčších v Rusku, terčom ukrajinského vzdušného útoku sa v posledných mesiacoch stala opakovane. Podľa ukrajinskej armády sa toto ropné zariadenie podieľa na zásobovaní ruskej armády na Ukrajine.
Podľa zdrojov denníka Ukrajinska pravda bola rafinéria naposledy zasiahnutá novou raketou ukrajinskej výroby nazvanou Dlhý Neptún. O jej vývoji informovali ukrajinské médiá prvýkrát koncom roka 2023.
Zelenskyj v sobotu uviedol, že Ukrajina dosiahla "významné výsledky" vo svojom raketovom programe. "‘Dlhý Neptún‘ prešiel testom a úspešným nasadením v boji. Nová ukrajinská raketa, presný úder. Vzdialenosť - tisíc kilometrov," napísal prezident.
"Potrebujeme vyrobiť viac rakiet a viac bezpilotných lietadiel, o čom budeme tento týždeň rokovať s našimi partnermi," povedal dnes Zelenskyj vo svojom večernom videoposolstve s tým, že Ukrajina otestovala aj dron s doletom 3000 kilometrov.
Tuapse je od najbližšieho miesta pod kontrolou Ukrajiny vzdialenej asi 480 kilometrov. Maximálny dostrel pôvodných striel Neptún, ktorých najväčším úspechom bolo doposiaľ potopenie ruského krížnika Moskva v apríli 2022, predstavoval len asi 300 kilometrov. Už skôr boli tieto protilodné strely upravené aj na použitie proti pozemným cieľom.
Zväčšený Neptún
Dostrel zväčšenej verzie Neptúnu prekračuje dolet striel, ktoré Ukrajina doteraz dostala od svojich západných partnerov. Nasadenie tejto zbrane na bojisku zároveň prichádza v kontexte rozvoja ukrajinského vojenského priemyslu, ktorý sa stáva čím ďalej nezávislejší od západných vojenských dodávok.
Podľa dnešného vyjadrenia Zelenského by sa ukrajinská vojenská výroba mala stať základom vznikajúcej novej bezpečnostnej architektúry v Európe.
Vzdušné útoky, vykonávané najčastejšie dronmi, sú neoddeliteľnou súčasťou vojny, ktorú Rusko proti Ukrajine začalo vo februári 2022. Moskva tvrdí, že na území susednej krajiny cieli na energetické, priemyselné a vojenské objekty. Pri jej útokoch však umierajú civilisti a vznikajú obrovské škody na infraštruktúre napadnutej krajiny.
Ukrajina tvrdí, že so svojimi útokmi proti ruským rafinérskym či energetickým podnikom v Rusku sa snaží obmedziť bojaschopnosť ruskej armády. Rovnako v Rusku sú pri týchto úderoch hlásené civilné obete, avšak zďaleka nie v takej miere ako na ukrajinskej strane.