Podpredseda končiacej srbskej vlády Aleksandar Vulin. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Srbský vicepremiér vycestoval do Moskvy. So Šojguom sa radil, ako zabrániť "farebnej revolúcii"

22.03.2025, 15:35
Autor:
ČTKČTK

Aleksandar Vulin v piatok hovoril o spolupráci s ruskými spravodajskými službami pri reakcii na protesty. Tieto výroky podľa kritikov vlády ukazujú, ako sa režim stál závislý na Moskve.

Tajomník ruskej bezpečnostnej rady Sergej Šojgu sa dnes v Moskve stretol s podpredsedom končiacim srbskej vlády Aleksandarom Vulinom. Rokovali spolu o protivládnych demonštráciách, ktoré od začiatku novembra zmietajú balkánskou krajinou. Moskva udržuje dialóg s Belehradom s cieľom zabrániť prozápadnej "farebnej revolúcii", uviedol Šojgu podľa tlačových agentúr.

"V Belehrade sa odohráva farebná revolúcia, čo je nerozlučne späté s naším postojom k Rusku. Za farebnou revolúciou v Srbsku stoja západné zvláštne služby, ktoré by chceli priviesť k moci v Srbsku inú vládu. Nedovolíme to," vyhlásil Vulin podľa štátnej agentúry TASS a poďakoval ruskému prezidentovi za "neochvejnú podporu legitímnej vlády" v Srbsku.

Vulin v piatok hovoril o spolupráci s ruskými spravodajskými službami pri reakcii na protesty. Tieto výroky podľa kritikov vlády ukazujú, ako sa režim stál závislý na Moskve, pripomenula agentúra AP.

image

Fico vyjadril podporu srbskému prezidentovi Vučičovi. Ulica podľa neho nesmie meniť výsledky volieb

"Udržujeme pravidelný dôverný dialóg a vymieňame si informácie, a to aj s cieľom čeliť ‘farebným revolúciám‘. To pomáha zabrániť destabilizácii situácie v bratskom Srbsku za meniacich sa geopolitických podmienok. Naďalej budeme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme poskytli podporu bratskému srbskému ľudu," povedal. "Srbi sa môžu vždy spoliehať na pomoc Ruska v akýchkoľvek otázkach, tak ako tomu bolo po celú dlhú históriu našej spolupráce," zdôraznil.

Srbský parlament v stredu formálne prijal demisiu premiéra Miloša Vučeviča, ktorý odstúpil koncom februára v dôsledku študentských protestov. Protestné hnutie vedené štrajkujúcimi vysokoškolskými študentmi vyvolalo nešťastie v meste Novi Sad, kde sa vlani 1. novembra zrútil betónový prístrešok pred nedávno zrekonštruovanou stanicou. Nešťastie si vyžiadalo 16 životov.

Demonštranti pripisujú tragédiu korupcii a nepotizmu vo vláde. Vláda a prezident Aleksandar Vučić tieto obvinenia odmietajú. Minulú sobotu sa na obrovskom proteste proti korupcii zišlo podľa ministerstva vnútra vyše 100-tisíc ľudí, nezávislé odhady však hovoria až o trikrát väčšej účasti. Časť médií demonštráciu vykresľovala ako jednu z najväčších v srbských dejinách.

image

Tragédia v Novom Sade si vyžiadala šestnástu obeť, zraneniam podľahol 19 ročný chlapec

Vulin sa vlani v septembri stretol vo Vladivostoku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. "Srbsko nie je len strategický partner Ruska, Srbsko je aj ruským spojencom. To je dôvod, prečo je na nás tlak zo strany Západu obrovský," povedal vtedy Putinovi.

"Srbsko na čele s Aleksandarom Vučičom sa nikdy nestane členom NATO, nikdy neuvalí sankcie na Ruskú federáciu a nikdy nedovolí, aby bolo jeho územie využívané na akékoľvek protiruské akcie. Srbsko sa nestalo a nestane súčasťou protiruskej hystérie," vyhlásil srbský politik, známy svojimi proruskými názormi.

Uistil šéfa Kremľa, že úzke vzťahy medzi oboma štátmi budú pokračovať aj v budúcnosti, napísala vtedy agentúra AP. Dodala, že Vulinove výroky odrážajú pretrvávajúce blízke vzťahy medzi Belehradom a Moskvou, napriek proklamovanej snahe Srbska vstúpiť do EÚ, dodala.

image

Srbská opozícia navrhuje vytvoriť prechodnú vládu, predsedníčka parlamentu to odmietla

USA predvlani uvalili na Vulina sankcie kvôli podozreniu, že bol zapojený do nelegálnych dodávok zbraní, obchodu s drogami a zneužívania verejnej funkcie a že napomáhal presadzovaniu ruského vplyvu na nestabilnom Balkáne.

Vučić a jeho Srbská pokroková strana (SNS) sú v Srbsku pri moci od roku 2012. Najnovšie protesty vyvolané tragédiou v Novom Sade sa javia odrazom širšej nespokojnosti s prezidentom a jeho vládou, ktorú časť spoločnosti vidí ako stále viac autoritársku a podliehajúcu korupcii. Masové demonštrácie sa v nedávnej minulosti uskutočnili v Srbsku aj v súvislosti s chystanou ťažbou lítia v krajine či po dvoch hromadných vraždách, ktoré si predvlani vyžiadali celkom 19 obetí.

01 - Modified: 2025-03-19 17:58:16 - Feat.: 1 - Title: Srbský parlament prijal rezignáciu premiéra Vučeviča, dôvodom sú študentské protesty 02 - Modified: 2025-03-19 15:59:49 - Feat.: 1 - Title: Srbský premiér Vučevič predložil parlamentu svoju demisiu. Nová vláda musí vzniknúť do 30 dní 03 - Modified: 2025-03-18 16:11:27 - Feat.: 1 - Title: Na proteste v Belehrade nebolo použité sonické delo, tvrdí srbská prokuratúra 04 - Modified: 2025-03-17 18:32:14 - Feat.: 1 - Title: V Srbsku žiadajú prešetrenie údajného nasadenia zakázanej sonickej zbrane 05 - Modified: 2025-03-15 23:08:35 - Feat.: 1 - Title: V Belehrade demonštrovalo podľa ministerstva 100-tisíc ľudí, nezávislý odhad hovorí o trikrát väčšej účasti
01 - Modified: 2025-03-29 14:58:38 - Feat.: - Title: Srbskí študenti protestovali proti provládnej mediálnej „propagande“, tá ich prezentuje ako agentov 02 - Modified: 2025-03-29 12:41:25 - Feat.: - Title: Raši s Ficom do Ruska nepôjde. Neviem, kto by chcel ísť za Putinom, reaguje Gröhling 03 - Modified: 2025-03-29 11:27:41 - Feat.: - Title: Türk vyzval na prímerie na Ukrajine a ukončenie útokov na civilistov, žiada dodržiavanie ľudských práv 04 - Modified: 2025-03-29 11:13:03 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že sa zmocnilo troch ukrajinských dedín. Postupuje v čase, keď chce Trump dohodnúť prímerie 05 - Modified: 2025-03-29 10:23:51 - Feat.: - Title: Agrobarón v putách a veľké znárodňovanie. Kremeľ už nepozná žiadnych nedotknuteľných
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. marec 2025 15:58