Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v nedeľu vyhlásil, že rozhovory so Spojenými štátmi nie sú možné, pokiaľ sa nezmenia niektoré veci. Washington medzitým očakáva odpoveď z Teheránu na jeho pozvanie na rokovania o jadrovej dohode, informovala o tom agentúra Reuters.
Arákčí v nedeľu skonštatoval, že Irán sa nebráni myšlienke rokovaní pre svoju "tvrdohlavosť", ale skôr pre históriu a skúsenosti, ktoré má s USA. Washington musí upraviť svoju politiku pred tým, ako sa Teherán zúčastní na rozhovoroch, zdôraznil minister.
Trump počas svojho prvého funkčného obdobia v prezidentskom úrade v roku 2018 odstúpil od dohody medzi Iránom a veľmocami uzavretej v roku 2015. Podľa dohody sa zmiernili sankcie uvalené na Irán výmenou za obmedzenie jeho jadrových aktivít. Teherán v reakcii na to porušil podmienky dohody a výrazne napredoval v jadrovom vývoji, píše Reuters.
"Podľa môjho názoru sa pakt z roku 2015 v jeho súčasnej podobe nemôže obnoviť. Nebolo by to v našom záujme, pretože naša jadrová situácia výrazne pokročila a už sa nemôžeme vrátiť k predchádzajúcim podmienkam," podotkol Arákčí. "To isté sa dá povedať aj o sankciách druhej strany. Jadrový pakt z roku 2015 ale môže byť stále základom a vzorom pre rokovania," dodal minister.
Západné mocnosti obviňujú Irán z toho, že sa snaží získať jadrové zbrane obohacovaním uránu až na 60 percent čistoty. Na zhotovenie atómovej bomby je potrebné obohatenie na 90 percent.