Po viac ako 12 hodinách dnes večer v Rijáde skončili rokovania medzi ruskou a americkou delegáciou o možnostiach zastavenia bojov na Ukrajine. Napísali to ruské tlačové agentúry TASS a RIA Novosti, podľa ktorých bude v utorok zverejnené spoločné vyhlásenie k výsledkom rozhovorov.
Rokovania Ukrajiny a USA
V Rijáde už v nedeľu rokovala americká delegácia s tou ukrajinskou, ktorú viedol minister obrany Rustom Umerov. Ten označil rozhovory za produktívne. "Budeme mať ďalšie rokovania so Spojenými štátmi," povedal medzitým agentúre AFP a ďalším médiám nemenovaný ukrajinský diplomat. Podľa neho sa tak malo stať dnes po konci rokovaní medzi Američanmi a Rusmi.
Moskvu na rokovaní podľa Kremľa zastupovali Grigorij Karasin, šéf výboru pre medzinárodné záležitosti v Rade federácie, teda hornej komore ruského parlamentu, a poradca riaditeľa ruskej tajnej služby FSB Sergej Beseda, napísala ráno agentúra TASS.
Americkú delegáciu viedli vysoký predstaviteľ americkej Rady pre národnú bezpečnosť Andrew Peek a predstaviteľ ministerstva zahraničia Michael Anton.
O začiatku rokovaní medzi ruskou a americkou delegáciou informovali krátko po 08:00 agentúry Reuters a TASS s odvolaním sa na nemenovaného ruského predstaviteľa. Okolo poludnia si delegácie urobili podľa agentúr pauzu.
Karasin pri obedňajšej prestávke povedal ruskej agentúre Interfax, že sa rokovanie vyvíja kreatívne. "Nie každé rozhovory nutne končia rozsiahlym dokumentom či vyhlásením," uviedol s tým, že dôležitá je aj výmena názorov.
Spoločné vyhlásenie
Delegácie Ruska a USA sa dohodli na texte spoločného vyhlásenia o výsledkoch rokovaní v Rijáde, dokument zverejní Kremeľ a Biely dom v utorok, napísala večer agentúra TASS s odvolaním sa na svoj zdroj z ruskej delegácie.
Kremeľ dal v uplynulých dňoch najavo, že očakáva rokovania o bezpečnej preprave poľnohospodárskych komodít cez Čierne more.
Americký poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz v nedeľu tvrdil, že cieľom je dosiahnuť prímerie v Čiernom mori, čo vníma ako štartovací mostík na dosiahnutie celkového zastavenia bojov. Podľa neho malo ísť aj o opatreniach, ktoré majú zvýšiť dôveru medzi oboma stranami.
Súčasné rozhovory nadväzujú na predchádzajúce rokovania v Saudskej Arábii medzi Spojenými štátmi a Ruskom a potom medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou. Kyjev po ňom prijal americký návrh na celkové tridsaťdňové prímerie.
Ruský prezident Vladimir Putin však na požiadavku amerického prezidenta Donalda Trumpa na čo najrýchlejší pokoj zbraní nekývol. Šéf Bieleho domu sa dočkal iba prísľubu prerušenia útokov na energetické ciele. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento čiastočný pokoj zbraní podporil.
Zároveň však obe krajiny ďalej informujú o vzdušných útokoch druhej strany. Pokračujú aj pozemné boje. Ukrajina sa bráni rozsiahlej ruskej vojenskej agresii už viac ako tri roky.