Ukrajinská protivzdušná obrana dnes zlikvidovala 56 zo 117 útočiacich ruských dronov. Uviedlo to ukrajinské letectvo, podľa ktorého ďalších 48 bezpilotných lietadiel nedoletelo do cieľa, zrejme pod vplyvom rádioelektronického rušenia signálu, informoval server RBK-Ukrajina.
Deväť zničených dronov
Ruské ministerstvo obrany ráno uviedlo, že protivzdušná obrana v noci na dnešok zničila deväť ukrajinských dronov - päť nad Belgorodskou oblasťou, dva nad Kurskou oblasťou a ďalšie dva nad Čiernym morom.
Po polnoci miestneho času armáda hlásila nepriateľský dron v smere na Záporožie, mestom sa rozliehali explózie, napísal web.
"Masívny útok (dronov) šáhidov. Najmenej 15 výbuchov," napísal náčelník vojenskej správy Kryvého Rihu Oleksandr Vilkul v utorok neskoro v noci na telegrame. "Všetci sú nažive vďaka bohu. Je to skutočne zázrak. Deštrukcia je značná," dodal neskôr bez ďalších podrobností.
Priemyselný Kryvyj Rih je rodným mestom prezidenta Volodymyra Zelenského a terčom ruských vzdušných útokov je pomerne často.
Zranený civilista
Gubernátor ruskej Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov medzitým v noci na dnešok na telegrame uviedol, že na dedine Politotdelskij zaútočil ukrajinský dron, pričom jeden civilista utrpel zranenie. V niekoľkých budovách sú vyrazené okná, informácie o následkoch sa upresňujú, uviedol gubernátor.
Ukrajina sa ruskej vojenskej agresii bráni už vyše tri roky, súčasťou bojov sú vzdušné útoky, ktoré podnikajú obe krajiny. Rusko opakovane bombarduje ukrajinské územie a tvrdí, že útočí na vojenské ciele alebo energetiku.
Aj Kyjev uvádza, že sa pri útokoch na Rusko zameriava na vojenské ciele alebo energetické zariadenia, ktoré podporujú ruské vojnové ťaženie. Rovnako z Ruska občas prichádzajú správy o civilných obetiach. Civilistov zomreli už tisíce, prevažná väčšina z obetí sú Ukrajinci, napísala skôr agentúra Reuters.
Spojené štáty v utorok oznámili, že po rokovaní s delegáciami oboch krajín uzavreli dve samostatné dohody s Ukrajinou a Ruskom o prímerí v Čiernom mori. Ukrajina aj Rusko okrem toho súhlasili s prerušením útokov na energetickú infraštruktúru.
Moskva platnosť dohody o bezpečnosti plavby v Čiernom mori podmienila zrušením sankcií na niektoré banky a ďalšie spoločnosti zapojené do vývozu ruských poľnohospodárskych produktov, ktoré proti nim Západ zaviedol v súvislosti s inváziou na Ukrajinu.