O polnoci má byť kvôli riziku šírenia slintačky a krívačky obmedzená doprava na česko-slovenských hraniciach na štyri prechody s povinnými dezinfekčnými rohožami pre nákladné vozidlá, informoval český minister poľnohospodárstva Marek Výborný pri príchode na rokovanie vlády, ktorá sa vecou bude zaoberať.
Nové ohnisko
Situácia sa podľa ministra začína výrazne zhoršovať. Nové ohnisko pribudlo na pomedzí Slovenska, Maďarska a Rakúska, ochranné pásmo zasahuje aj do Rakúska.
Dezinfekčné rohože majú slúžiť pre nákladné vozidlá. Ide o jedno z chystaných opatrení. S veterinárnou správou a expertmi rokuje ministerstvo o ďalších.
Dezinfekčné rohože majú byť podľa tlačového odboru ministerstva inštalované na priechodoch podľa technických možností a dispozícií. Opatrenie sa môže podľa vývoja situácie na prechodoch meniť, uviedlo ministerstvo.
Slovensko v utorok potvrdilo štvrté ohnisko. O ďalšom bol Výborný informovaný krátko pred začatím dnešnej schôdze kabinetu. Na mysli mal pravdepodobne chov v Maďarsku na farme v obci Levél, kde sa najnovšie nákaza potvrdila. Obec sa nachádza v blízkosti hraníc so Slovenskom aj Rakúskom.
Slintačka a krívačka je jednou z najnákazlivejších infekčných chorôb. Vírus slintačky a krívačky sa vylučuje slinami, močom, trusom a mliekom. Prenáša sa kontaktom s chorými zvieratami, vzduchom aj na povrchu človeka, nástrojov či dopravných prostriedkov.
Chystajú opatrenia
Česko má podľa skoršieho vyjadrenia ministra pripravené krízové scenáre. V utorok Výborný povedal, že požiadal riaditeľa Štátnej veterinárnej správy Zbynka Semeráda o to, aby mu predložil aktualizované pohotovostné scenáre pre prípad, že sa nákaza dostane do Česka.
Pokiaľ by nákaza bola zavlečená k nášmu západnému susedovi, najprv by podľa veterinárnej správy bolo v zasiahnutom chove vyhlásené ohnisko a všetky zvieratá vnímavé k chorobe by museli byť tam bezodkladne utratené. Následne by veterinárna správa okolo ohniska vymedzila takzvané uzavreté pásma a v nich prijala mimoriadne veterinárne opatrenia, spočívajúce najmä v obmedzení presúvania zvierat alebo dôsledných kontrolách chovov, vrátane odberov vzoriek.
Jedným z ďalších možných opatrení pri šírení nákazy je napríklad vytvorenie takzvaného dezinfekčného rámu pre vozidlá vchádzajúce na farmu alebo pre obyvateľov, ktorí sa pohybujú v blízkosti nákazy.
Česká veterinárna správa kvôli výskytu nákazy na Slovensku už predtým zakázala dovoz zvierat aj ďalších živočíšnych produktov zo Slovenska a Maďarska. Nariadenia kontrolujú na hraniciach aj vo vnútrozemí krajiny veterinárna správa, policajti a colníci. Najviac kontrol zatiaľ inšpektori uskutočnili na hraničnom priechode Lanžhot.
V Česku bola naposledy slintačka a krívačka zistená v roku 1975. Medzi typické príznaky nákazy patrí horúčka, znížená produkcia mlieka, nechutenstvo či depresia. Následne sa u zvierat vyskytujú pľuzgiere naplnené tekutinou, ktoré praskajú a vytvárajú sa z nich otvorené lézie.