Hasiči zasahujú po havárii cisterien v Hustopečích nad Bečvou. FOTO: X/hasiči Olomouc
StoryEditor

Olomoucký hajtman kvôli nehode cisterien vyhlásil stav nebezpečenstva

28.03.2025, 11:57
28.03.2025, 12:26
Autor:
ČTKČTK

Veľká časť benzénu sa dostala až na hladinu podzemných vôd. Sanácia potrvá roky, podľa českého ministra životného prostredia je to najväčšia havária svojho druhu na svete.

V okolí českej obce Hustopeče nad Bečvou v Olomouckom kraji začal dnes napoludnie platiť stav nebezpečenstva. Vyhlásil ho olomoucký hajtman Ladislav Okleštěk kvôli šíreniu toxického benzénu po februárovej havárii cisterien.

Stav nebezpečenstva umožní rýchlejšiu sanáciu zamorenej pôdy a vody. Nariadenie platí do 27. apríla, vyplýva z rozhodnutia na úradnej doske.

Vyhlásenie stavu nebezpečenstva dnes jednomyseľne podporila bezpečnostná rada kraja. Pri platnom stave nebezpečenstva získa vedenie kraja osobitné právomoci, môže napríklad bezodkladne vykonávať stavebné práce a terénne úpravy v prípade, že treba zmierniť alebo odvrátiť ohrozenie.

Záruka od štátu

Krízový štáb ministerstva životného prostredia odporučil hajtmanovi vyhlásiť toto opatrenie v stredu. Oklieštek vtedy návrh nepodporil a odkázal sa na legislatívu, podľa ktorej náklady na likvidáciu ekologickej havárie idú na toho, kto tento stav vyhlasuje.

Hajtman požadoval záruku, že ich zaplatí štát. Od vlády ju dostal vo štvrtok večer. Škody spôsobené vykoľajením a požiarom cisterien s benzénom sa podľa Oklešťka budú pohybovať okolo miliardy korún.

Pri platnom stave nebezpečenstva získava vedenie kraja zvláštne právomoci ako napríklad ukladať pracovnú povinnosť, rozhodovať o pracovnej výpomoci alebo možnosť poskytnutia vecného prostriedku na riešenie krízovej situácie.

image

Hasiči v Česku stále zasahujú pri požiari cisterien, policajti vyšetrujú ohrozenie z nedbanlivosti

Kraj môže napríklad bezodkladne vykonávať stavebné práce a terénne úpravy v prípade, že je potrebné zmierniť alebo odvrátiť ohrozenie, a zakazovať vstup, pobyt a pohyb ľudí na vymedzenom mieste alebo území. Umožňuje tiež napríklad nasadenie vojakov alebo zrýchlené verejné obstarávanie.

Hajtman situáciu vo štvrtok znovu preberal telefonicky s ministrom životného prostredia Petrom Hladíkom (KDU-ČSL) aj ministrom vnútra Vietom Rakúšanom (STAN). Ministri podľa Oklešťka analyzovali jeho podmienky na vyhlásenie stavu nebezpečenstva, medzi ktorými je aj záväzok vlády, že všetky náklady s likvidáciou tejto havárie bude platiť štát.

Vláda požadované podmienky vo štvrtok večer potvrdila svojím uznesením. Materiály dnes prerokovala bezpečnostná rada kraja. "Pretože boli naplnené všetky podmienky, ktoré som požadoval od vlády, a to rozhodnutie padlo formou uznesenia vlády, tak som to v tomto duchu odprezentoval kolegom v bezpečnostnej rade. Jednomyseľne sa zhodli na vyhlásení stavu nebezpečenstva," uviedol hajtman na tlačovej konferencii.

Miliardové škody

Okleštěk upozornil, že podľa krízového zákona je za platenie likvidácie následkov podobných havárii zodpovedný ten, kto stav nebezpečenstva či núdze vyhlási. "Nemôžem za Olomoucký kraj strčiť hlavu do slučky. Máme tu po povodniach tri miliardy škôd na Jesenicku. Škoda v Hustopečiach je odhadovaná na 765 miliónov korún, a keď k tomu pripočítame škody na železnici a vagónoch, tak som presvedčený, že škody určite dosiahnu miliardy." zdôvodnil hajtman svoj postup.

Hladík vo štvrtok povedal, že situácia na mieste havárie sa zhoršuje a treba konať niekoľko hodín, nie dní, týždňov alebo mesiacov. Vďaka stavu nebezpečenstva bude možné už cez víkend urýchliť práce v zasiahnutej oblasti.

image

Zásah pri požiari cisterien s toxickým nákladom v Česku pokračuje, hasiči budú na mieste ešte hodiny

Podľa ministra Hladíka sa situácia zhoršuje, v oblasti je prvá studňa zasiahnutá benzénom. Preto sú potrebné ďalšie opatrenia, medzi ktoré patrí napríklad obmedzenie vstupu do oblasti a ochrana zdrojov pitnej vody. V okolí nehody už podľa hajtmana operujú policajné hliadky.

Vlak s cisternami prevážajúcimi viac ako tisíc ton toxického benzénu sa vykoľajil v Hustopečiach nad Bečvou na Přerovsku na konci februára. Podľa aktuálnych odhadov uniklo väčšie množstvo benzénu, než sa predpokladalo – a to až 400 metrov kubických, čo zodpovedá asi 350 tonám látky.

Veľká časť benzénu sa dostala až na hladinu podzemných vôd. Sanácia potrvá roky, podľa Hladíka je to najväčšia havária svojho druhu na svete.

01 - Modified: 2025-03-27 15:01:46 - Feat.: - Title: Česká republika prvýkrát využije rozšírený ropovod TAL, zvýšené dodávky dorazia v apríli 02 - Modified: 2025-03-27 12:44:28 - Feat.: - Title: Česká polícia vrátila z hraničných priechodov na Slovensko najmenej päť kamiónov 03 - Modified: 2025-03-27 10:36:19 - Feat.: - Title: Český minister kritizoval prevozy zvierat na Slovensku, vníma to ako ohrozenie 04 - Modified: 2025-03-26 17:00:00 - Feat.: - Title: Ropovod Družba pre Čechov vyschol, otázkou je, či navždy. Sme flexibilne pripravení na všetko, znie od susedov 05 - Modified: 2025-03-26 15:16:36 - Feat.: - Title: Českí poslanci preberajú utajované informácie o obrane. Opozícia "je v šoku", zo schôdze odišla
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. marec 2025 12:26