Mjanmarská vláda oficiálne požiadala o zahraničnú pomoc po ničivom zemetrasení, dostalo ju aj české veľvyslanectvo v Rangúne. Rádiožurnálu to povedal vedúci tamojšieho úradu Peter Starý. České ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že žiadosť o pomoc je zatiaľ všeobecná.
Mohutné zemetrasenie
Mohutné piatkové zemetrasenie v Mjanmarsku má už vyše 1000 obetí, oznámili dnes podľa agentúr mjanmarské štátne médiá. Zranených je vyše 2300. Českí občania sú v poriadku, potvrdil dnes piatkové informácie Černínsky palác.
Poznamenal, že niektoré miesta sú pod kontrolou vlády, niektoré pod kontrolou opozície, ďalšie pod kontrolou etnických ozbrojených armád a niektoré nie sú pod kontrolou nikoho.
"To si myslím, že bude najväčší logistický problém, ako zabezpečiť dodanie humanitárnej pomoci všetkým bez rozdielu, kde sa práve nachádza," dodal.
Boje s povstalcami
Súčasná situácia v Mjanmarsku je značne neprehľadná. Stredné Mjanmarsko, ktoré bolo epicentrom otrasov, bolo ešte pred prírodnou katastrofou spustošené náletmi a bojmi medzi armádou a povstalcami. Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International po zemetrasení vyzvala tamojšiu vojenskú juntu, aby umožnila prístup humanitárnej pomoci do všetkých postihnutých oblastí.
Vojenský režim medzitým oznámil, že je otvorený medzinárodnej pomoci a že prispieť môže akákoľvek krajina či organizácia.
OSN je už s mjanmarskou vládou v kontakte a v juhovýchodnej Ázii mobilizuje svoje zdroje, aby mohla obyvateľom Mjanmarska pomôcť, oznámil podľa Reuters generálny tajomník OSN António Guterres.
V pohotovosti sú od piatka tiež českí hasiči, mjanmarské úrady však zatiaľ nepodali prostredníctvom Mechanizmu civilnej ochrany únie žiadosť o pomoc. "Český tím špecializovaný na prehľadávanie sutín a záchranu osôb v mestskom prostredí zostáva však v pohotovosti a je pripravený do zemetrasenia postihnutej krajiny v prípade prijatia žiadosti vyraziť," povedal dnes vedúci oddelenia komunikácie generálneho vedenia českých hasičov Ján Kocourek.
Mjanmarsko sa potýka s nestabilitou odvtedy, čo sa vrchný veliteľ mjanmarskej armády Min Aun Hlain chopil moci vo februári 2021, keď armáda zvrhla demokraticky zvolenú vládu vedenú nositeľkou Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij.