Svetový potravinový fond (WFP) zastavuje prevádzku všetkých svojich pekární v Pásme Gazy kvôli nedostatku surovín. Píše to agentúra AP s odkazom na dokument WFP a táto agentúra OSN to neskôr potvrdila aj na sociálnych sieťach.
WFP v marci zastavil prevádzku prvých šesť svojich pekární a teraz zastavuje zvyšných 19, píše sa v dokumente, do ktorého nahliadla agentúra AP. To potvrdila aj hovorkyňa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí. Kvôli stále nižším zásobám sa WFP rozhodol využiť zostávajúce suroviny na inú výrobu potravín a pokrmov.
"Všetkých 25 pekární podporovaných WFP v Pásme Gazy zavrelo kvôli nedostatku múky a pohonných hmôt," uviedol WFP, ktorý patrí k najvýznamnejším poskytovateľom stravy v Pásme Gazy. Podľa agentúry OSN zásoby na dodávky teplých jedál budú stačiť na maximálne dva týždne.
Podľa predstaviteľov OSN sa rýchlo tenšia zásoby, ktoré organizácie dokázali vytvoriť počas prímeria, ktoré trvalo od polovice januára do začiatku marca. Po vypršaní takzvanej prvej fázy sa Izrael rozhodol zastaviť dodávky prakticky všetkých potravín a humanitárnej pomoci do Pásma Gazy.
Ku koncu marca potom obnovil aj údery na Pásmo Gazy, počas ktorých podľa informácií zverejnených dnes úradmi kontrolovanými Hamasom zahynulo 1042 ľudí, napísala agentúra AFP.
Izraelský úrad pre palestínske územia Cogat však tvrdí, že vďaka rozsiahlym dodávkam v čase prímeria v Pásme Gazy nehrozí nedostatok potravín. "Je tam dosť jedla, pokiaľ ho Hamas pustí k civilistom," uviedol izraelský úrad. Kvôli izraelským úderom, ktoré zničili poľnohospodársku aj potravinársku výrobu, je Pásmo Gazy ešte závislejší na dodávkach zo zahraničia ako v minulosti.